Wstęp

Drodzy Mieszkańcy Cieszyna!

W rozpoczynającym się roku 2010, obchodzimy radośnie jubileusz 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna. Długo przygotowywaliśmy się do tych uroczystych obchodów, chcemy aby wypadły one okazale i żeby zapadły nam wszystkim w pamięci. We współpracy z Wami, drodzy Cieszyniacy, Stowarzyszeniami i Instytucjami działającymi w naszym mieście – uzgodniliśmy kalendarz imprez, wypełniający wydarzeniami cały rok jubileuszowy. Zachęcam do zapoznania się z nim na naszych stronach internetowych www.cieszyn.pl oraz www.1200cieszyn.pl oraz na łamach Wiadomości Ratuszowych.

Nad uroczystymi obchodami patronat objął Premier RP Donald Tusk i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Komitet Honorowy obchodów tworzą ponadto: poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jan Olbrycht, poseł na Sejm RP Tadeusz Kopeć, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, bp Tadeusz Rakoczy, bp Paweł Anweiler, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski oraz Starosta Cieszyński Czesław Gluza.

Z okazji Jubileuszu Mennica wybiła medal okolicznościowy oraz monetę „3 talary cieszyńskie”. Będą one wręczane osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla obchodów 1200-lecia. Dla numizmatyków natomiast szykujemy niespodziankę na czerwiec! Co to będzie ? Na razie nie zdradzę, powiem tylko, że to niezwykła gratka dla kolekcjonerów i zbieraczy pamiątek.

dr inż. Bogdan Ficek
Burmistrz Miasta Cieszyna