„Cieszko już tu nie mieszko” - 10 lutego 2010

„Cieszko już tu nie mieszko”- to tytuł spektaklu, który zaprezentowany został w cieszyńskim teatrze 10 lutego br. w ramach obchodów 1200. lecia legendarnego założenia Cieszyna. Do południa mieli okazję obejrzeć go uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów Cieszyna i powiatu cieszyńskiego, po południu- dorośli mieszkańcy naszego Miasta-Jubilata i okolic. Przedstawienie zostało zrealizowane przez Zespół Katolickich Placówek Oświatowych prowadzony przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo” św. Jana Sarkandra. Na scenie wystąpili przedstawiciele wszystkich placówek wchodzących w skład ZKPO- przedszkolaki „ od” Dziąciatka Jezus, uczniowie z podstawówki im. Św. Rodziny, gimnazjaliści i licealiści „od” św. Melchiora Grodzieckiego oraz ich nauczyciele. Gościnnie wystapił zespół Pas de bourree prowadzony przez nauczycielkę ZKPO panią Izabelę Tymich, w części złożony z naszych uczniów.
Co pokazaliśmy?
Pokazaliśmy historię ludzi i rodzin związanych z Cieszynem i okolicznymi miejscowościami, którzy albo stąd się wywodzą, albo się tu już dawno osiedlili i uznali ten „kóńszczyczek Cieszyński Ziymi” za swój. Prezentacje przeplatane były wierszami wyrażającymi przywiązanie do „korzyni”.
Później widzom objawili się Trzej Bracia, którzy- najpierw poznali bohaterów cieszyńskich legend i podań: utopców, juroszki, skrzaty, nocznice i księżną Katarzynę Sydonię- potem dotarli do współczesnego Cieszyna i wywołali spore zamieszanie. Sami zresztą byli nieźle zdziwieni tym, co zobaczyli.
Zaprezentowaliśmy również szereg gwarowych przypowieści ilustrujących obyczajowość mieszkańców regionu. Wszystko to było okraszone piękną regionalną pieśnią, muzyką, tańcem.
Artystycznie całość opracowała i koordynowała nasza polonistka, Joanna Jurgała- Jureczka, posiłkując się tekstami H. Jasiczka, J. Pilcha, E. Zegadłowicza, J. Przybosia, laureatów konkursu poetyckiego organizowanego przez Bibliotekę Miejską, pomysłami współpracowników, wykorzystując przy tym własną inwencję twórczą oraz zmysł plastyczny projektantki scenografii i kostiumów, Urszuli Hermy.
Tańce i pieśni ludowe w wykonaniu uczniów KSP wyćwiczyła nauczycielka muzyki i bibliotekarka, Alina Prajzler, a przedszkolaków przygotowała nauczycielka przedszkola, Katarzyna Kraszewska przy pomocy swojej koleżanki, Anny Klimosz.
Zespół muzyczny i chór przygotował nasz muzyk, pan Tadeusz Kraszewski. W scenkach obyczajowych zobaczyliśmy matematyczkę- Annę Grześ, biologa i anglistę- Tomasza Kamińskiego oraz wspomnianego już Tadeusza Kraszewskiego. Koncert prowadzili uczniowie naszego liceum- Domnika Rydzewska, Karolina Klabecka i Łukasz Wantulok.
Na koncercie, wśród wielu znamienitych gości, obecni byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Panem Starostą Czesławem Gluzą na czele oraz Urzędu Miasta z Panem Burmistrzem Bogdanem Fickiem, z rąk którego miałam przyjemność i zaszczyt odebrać pamiątkowy Medal i Trzy Talary wybite dla uczczenia jubileuszu naszego miasta. Bardzo jesteśmy dumni, że wysiłki naszej szkoły, podjęte dla uczczenia obchodów rocznicowych, zostały nie tylko wsparte finansowo przez UM, ale również tak pięknie nagrodzone.
Katarzyna Kałuża
Dyrektor ZKPO fot. Magenta Studio