Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Relacja z wizyty w Schwabach

W dniach 2-5 października 2017 r. przedstawiciele Przedszkola Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie odwiedzili Schwabach. Celem wizyty była realizacja kolejnego etapu współpracy oświatowej między parafiami: cieszyńską a niemiecką. W ramach trzydniowej wizyty zaplanowano m.in. zwiedzanie Schwabach i Norymbergii oraz odwiedzenie licznych zabytków. W drugim dniu odbyła się wizyta w pierwszym przedszkolu St. Lukas – placówce na peryferiach miasta i z dostępem do lasu. Odwiedzającym najbardziej spodobały się tzw. „zielone sale”, a wśród nich „stacja z wagonem” czyli postawiona w lesie przyczepa wyposażona w stoliki i ławki oraz zabawki badawcze (lupy, mikroskopy itp.) Następnie zaplanowana została wizyta w Centrum Rodziny „MatZe” i przedszkolu St. Matthäus. Tutaj uwagę zwiedzających zwróciły „kuchnie dla dzieci” czyli pomieszczenie wyposażone w sprzęty kuchenne dostosowane do wzrostu dzieci. Na zakończenie wizyty w przedszkolu odbyło się spotkanie z wszystkimi pracownikami centrum i przedszkola.

Ostatnim odwiedzonym przez nas przedszkolem było przedszkole St. Martin, gdzie został zaprezentowany odwiedzającym krótki program artystyczny przygotowany przez dzieci. Ostatnim elementem wyprawy była wizyta w ewangelickim centrum. Tam pastor Paul Zellfelder opowiedział o funkcjonowaniu centrum.

Niemieckie przedszkola różnią się nieco od polskich. Przedszkola w Niemczech są w każdym landzie organizowane i finansowane nieco inaczej. Jednak na każdym landzie spoczywa obowiązek zapewnienia dzieciom w wieku 3-6 lat miejsca w przedszkolu, a wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, przebywają razem (nie ma podziału na grupy wiekowe), a co za tym idzie – nie realizują programu nauczania. Przedszkola niemieckie pełnią funkcję placówek opiekuńczych, a w Polsce opiekuńczo-wychowawczą. Dzieci w niemieckich przedszkolach uczą się przede wszystkim samodzielności i podejmowania właściwych decyzji. W Polsce większość placówek dla dzieci jest prowadzonych przez władze samorządowe. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów większość przedszkoli prowadzą organizacje pozarządowe oraz prywatne firmy.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9