Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

zdj.: mjr Justyna Siedlecka, ppor. Tomasz Głasek

Terroryści w cieszyńskim więzieniu

Przyjęcie do jednostki dwóch osób podejrzanych o atak terrorystyczny; pożar na terenie przyległym do zakładu karnego czy zakłócenie spokoju i porządku w więzieniu – takie scenariusze ćwiczyli w Cieszynie funkcjonariusze Służby Więziennej biorący udział w ogólnopolskich ćwiczeniach pod kryptonimem „Jesień 2017”.

Po raz pierwszy


26-29 października br. w wybranych zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce przeprowadzone zostały ćwiczenia Służby Więziennej. Podobne ćwiczenia ochronno-obronne odbywają się co roku w każdym więzieniu w Polsce. W tym roku pod kryptonimem Jesień 2017 postanowiono przeprowadzić je w jednym czasie w kilkunastu zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce. Do udziału w ćwiczeniach wyznaczono po jednej jednostce w każdym okręgowym inspektoracie Służby Więziennej. W okręgu katowickim ćwiczenia odbyły się w ZK Cieszyn.

Zagrożenie zewnętrzne

Scenariusz ćwiczeń przewidywał zatrzymanie na granicy polsko-czeskiej dwóch osób podejrzanych o terroryzm. Przestępcy zostają przewiezieni do zakładu karnego w Cieszynie. Osoby z nimi podróżujące przyjeżdżają do zakładu karnego i tam, na przyległym parkingu, zachowują się agresywnie, wznoszą głośne okrzyki, domagają się natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych. Podpalają stojące samochody. Dochodzi do pożaru. Na miejsce przybywają grupy wsparcia Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach, Policja i Straż Pożarna. Interweniują służby. Awanturującą się grupę zatrzymuje policja. Funkcjonariusze Służby Więziennej udzielają wsparcia. Zagrożenie zostaje zneutralizowane. Ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Cieszynie służyły przede wszystkim trzem celom – sprawdzeniu komunikacji, systemu łączności i mobilizacji funkcjonariuszy w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa jednostki, ocenie skuteczności dowodzenia oraz sprawności współdziałania służb mundurowych.

Współpraca służb

W ramach współpracy służb mundurowych w doskonaleniu procedur przeciwdziałania na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa jednostki oprócz funkcjonariuszy ZK Cieszyn w ćwiczeniach wzięli udział także funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Katowic, Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, Policji, Straży Granicznej oraz grupa wsparcia funkcjonariuszy z AŚ Bielsko Biała i ZK Jastrzębie Zdrój. Ze Służbą Więzienną współdziałało również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego UM w Cieszynie.

Ćwiczenia ochronno-obronne odbywają się więzieniach cyklicznie. Funkcjonariusze szkoląc się ćwicząc różne scenariusze zdarzeń mogących wpłynąć na bezpieczeństwo jednostki. To wszystko po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia szybko i skutecznie interweniować. Dzisiejsze ćwiczenia osiągnęły zamierzony efekt.

Tekst: mjr Justyna Siedlecka


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9