Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

IV Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych

Już po raz czwarty otworzyła w naszym regionie swoje podwoje Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Prof. J. Szczepańskiego. Patron szkoły to urodzony w Ustroniu polski socjolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, członek i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Jego prace są poświęcone teorii i historii socjologii oraz badaniom nad przekształceniami struktury społecznej. Przez środowisko naukowe uznawany jest za ojca polskiej socjologii. Inicjatywę od samego początku wspierają Powiat Cieszyński oraz samorządy Ustronia i Cieszyna. Tegoroczny program szkoły realizowany był przez cztery dni (16-19 października br.) w Ustroniu, Cieszynie oraz Lesznej Dolnej po czeskiej stronie. Część naukową zrealizowano w formie konferencji z udziałem naukowców polskich i czeskich uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosił gość specjalny konferencji prof. Jerzy Buzek, zaś w bloku „Wykłady Mistrzów” zaprezentowali się prof. Marek S. Szczepański oraz honorowy rektor Wolnej Szkoły prof. Daniel Kadłubiec.

W Cieszynie miały miejsce dwa wydarzenia. W kawiarni Kornel i Przyjaciele odbyła się promocja najnowszej książki Daniela Kadłubca pt. „Płyniesz Olzo”. Natomiast do Centrum Konferencyjnego UŚ zaproszono uczniów cieszyńskich i czesko-cieszyńskich szkół średnich. Młodzież wysłuchała debaty na temat „Drogi do sukcesu w działalności publicznej i prywatnej” z udziałem Doroty Kohut, Anny Wójcik-Pruszyńskiej, Tadeusza Farny oraz Mariusza Wałacha, wspieranych przez moderatorów w osobach Stanisława Kubiciusa oraz dr. hab. Marka Rembierza. Uczestnicy tego niezwykłego panelu dyskusyjnego podzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz osobistą wizją sukcesu. Pobyt na cieszyńskiej uczelni zakończyły warsztaty tematyczne.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9