Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Ekologiczna impreza na rynku

W piątek, 20 października, przy pięknej jesiennej pogodzie, miał miejsce na rynku w Cieszynie piknik ekologiczny. Wzięli w nim udział uczniowie z cieszyńskich szkół podstawowych, a także niespodziewanie i trochę przypadkowo ich rówieśnicy z Czeskiego Cieszyna i Albrechcic. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie we współpracy z Fundacją „EKO” z Wilkowic przygotował piknik na temat zanieczyszczenia powietrza.

Fundacja rozstawiła cztery namioty, w których czekały na uczniów niespodzianki i atrakcje. Uczniowie mogli się w sposób przystępny i ciekawy dowiedzieć o przyczynach zanieczyszczenia powietrza w Cieszynie, a także o możliwości ograniczania i zapobiegania zanieczyszczeniom. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta, wśród których rozprowadzane były ulotki o tematyce ekologicznej, pt. „Kochasz dzieci nie pal śmieci!”. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali specjalne termometry ciekłokrystaliczne, pokazujące optymalną temperaturę w pomieszczeniach i propagujące racjonalne ogrzewanie mieszkań. Piknik zakończyło przedstawienie, w którym „ciemne moce zła” reprezentowane przez czarną postać obwieszoną śmieciami walczyły z „niebieskim czystym niebem”, przedstawiającym czyste powietrze. Czyste niebo zwyciężyło!

Edukacyjny piknik ekologiczny uświadomił uczniom i mieszkańcom Cieszyna, jak ważne jest dla naszego zdrowia powietrze, którym oddychamy. Pokazał również w jaki sposób swoim codziennym zachowaniem możemy przyczynić się do tego, by niebo nad Cieszynem było wolne od smogu. Przy tej okazji rozprowadzono w cieszyńskich szkołach podstawowych kilkaset kolorowych książeczek edukacyjnych przeznaczonych dla klas I i II. Książeczki pt. „Czerwony Kapturek w mieście zimą” i „Czerwony Kapturek misja Czarny Smog” zostały one sfinansowane przez Urząd Miejski w Cieszynie i Energetykę Cieszyńską Sp. z o.o. w Cieszynie. Będą służyły najmłodszym dzieciom w szkole podczas specjalnych lekcji prezentujących korzyści z ogrzewania mieszkań i domów ciepłem sieciowym z elektrociepłowni.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9