Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pamiętamy i dziękujemy

11 listopada w Cieszynie odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Cieszynie uroczystość rozpoczęła się w Kościele Jezusowym nabożeństwem ekumenicznym w intencji niepodległości Ojczyzny. Wraz z godz. 11.00 uczestnicy wydarzenia pod Pomnikiem Niepodległości przy Liceum im. M. Kopernika odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty, by następnie razem przemaszerować w asyście orkiestry ulicami Pokoju, Limanowskiego i Regera na cieszyński Rynek. Wraz z godziną 11.30 okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrza Miasta Cieszyna, Ryszard Macura.

- Przed nami wyjątkowy rok, w którym słowo „dziękujemy” będzie padać wielokrotnie. Dzisiejszym świętem otwieramy bowiem Rok Niepodległości. I chcemy wspominać w nim wybitne postacie, które walczyły o wolność posługiwania się językiem polskim. Walczyły o to, aby kultura polska nie była traktowana jako kultura drugiej kategorii, gorszej – mówił podczas okolicznościowego przemówienia Ryszard Macura, Burmistrz Miasta Cieszyna. - Chcemy w tym roku pokazać wspaniałych polskich sportowców, artystów, inżynierów, społeczników, żołnierzy. Chcemy cieszyć się, nie szukając powodów do próżnych przechwałek. – mówił 11 listopada na cieszyńskim Rynku Burmistrz Cieszyna, kierując podziękowania za organizację tegorocznych obchodów 11 listopada w Cieszynie na ręce wszystkich, którzy swoją pracą uświetnili ten dzień i wspominając postacie, które na łamach historii państwa polskiego zapisały się, jako dobrzy ludzie.

Uroczystościom towarzyszyło również złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego oraz przemarsz w asyście orkiestry pod Pomnik Legionistów. Tego dnia nastąpiło Otwarcie plenerowej wystawy planszowej „Cieszyn 1918: polski my naród, polski lud”. Tradycyjnie na Rynku w Cieszynie zabrzmiała lekcja patriotycznego śpiewania. Nie zabrakło również wojskowej grochówki oraz prezentacji uzbrojenia i mundurów Legionów Polskich w 1918 r. W obchodach odzyskania niepodległości wzięło udział wielu cieszynian.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9