Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Dzień z Enigmą w Cieszynie

10 listopada w Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie po raz pierwszy w tym roku został zorganizowany ,,Dzień z Enigmą”, a nasze miasto dołączyło do ogólnopolskiego szlaku ,,Miast Enigmy”.

„Dzień z Enigmą” rozpoczął się złożeniem kwiatów na grobie płk. Gwidona Langera na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. O godz. 10.00 uroczyście otworzono wydarzenie w Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera. Po części oficjalnej uczniowie zasiedli do I Międzyszkolnego Turnieju Szachowego. Do rywalizacji stanęło 36 uczestników z cieszyńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wydarzeniu, które jest częścią projektu „Śladami Pogromców Enigmy” przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Urzędem Miejskim w Cieszynie towarzyszył okolicznościowy wykład z okazji 85. rocznicy złamania przez Polaków szyfrów Enigmy, który wygłosił tego dnia dr Marek Grajek.

Celem projektu jest promowanie wiedzy o polskich kryptologach. - Są godni tego, by oddac im honor, ponieważ dokonali czegoś, co wydawało się niemożliwe – podkreślał Ryszard Macura Burmistrz Miasta Cieszyna, kierując podziękowania na ręce Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który zaprosił inne miejscowości i jednostki samorządu terytorialnego do współpracy, dzięki czemu możemy spotykać się podczas realizacji projektu zatytułowanego „Śladami Pogromców Enigmy’.

Dla przypomnienia zasług m.in. płk. Gwidona Langera do miasta zawitała wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” o kulisach rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. – Cieszę się, ponieważ nie tylko uczniowie mają możliwość obejrzenia wystawy, ale wszyscy mieszkańcy naszego powiatu i goście - podkreślała Bożena Cholewa, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płka Gwidona Langera w Cieszynie, która wcześniej przybliżyła zebranym historię pułkownika Langera.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9