Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

O transporcie w Cieszynie

Co z Województwem Śląskim i Cieszynem za 15 lat? - na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy pierwszej Debaty Transportowej, która 8 listopada gościła w murach Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”.

Podczas debaty, w której udział wzięli m.in. Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, Starosta Cieszyński Janusz Król, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, Prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges, eksperci, przedstawiciele instytucji miejskich oraz aktywiści z Województwa Śląskiego, rozmawiano o sytuacji transportowej peryferyjnych miast województwa na przykładzie Cieszyna.

Uczestnicy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak w praktyce rozumiana i realizowana jest koncepcja zrównoważonego rozwoju i czy strategie gmin, powiatów i województwa są ze sobą zgodne?

Na pytanie, jak wyobrażacie sobie państwo transport w województwie, powiecie cieszyńskim i samym Cieszynie za 15 lat, jako pierwszy odpowiedział Burmistrz Cieszyna, podkreślając niewątpliwą zaletę cieszyńskiej komunikacji, jaką jest stosunkowo mała odległość od lotnisk: w Krakowie, Katowicach i Ostrawie. - Spoglądając jednak od strony kolei sporo rzeczy pozostaje jeszcze do zrobienia. Określiłbym sytuację jako niedostateczną – mówił Ryszard Macura, wyrażając jednak nadzieję na możliwość szybkiego podróżowania pociągiem w niedalekiej przyszłości.

Nie zabrakło również wskazania na dworzec w Czeskim Cieszynie, z którego można się dostać do znaczącej części Europy. - Nie potrafię zrozumieć logiki decydentów – dlaczego nie ma połączenia Cieszyna z Bielskiem, dla mnie jest to rzecz zupełnie naturalna, którą rozumieli ci, którzy tworzyli naszą państwowość końcem XIX wieku i linia ta w 1888 roku, mniej więcej na tym odcinku funkcjonowała – podkreślał włodarz miasta, zwracając szczególną uwagę na potrzebę promowania poruszania się pieszo – Niemal z każdego punktu Cieszyna jesteśmy w stanie pieszo dojść wszędzie. Jako burmistrz stawiam na szlaki piesze i rowerowe, zmianę mentalności i propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9