Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

BSK

BSK

BSK

BSK

Internet z prędkością światła

2017-12-01

1 grudnia podczas konferencji prasowej Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura podpisał porozumienie o współpracy z Orange Polska S.A. Operator planuje przeznaczyć na inwestycję w mieście 4,5 mln zł.

W Cieszynie w zasięgu szybkiego światłowodowego internetu Orange Światłowód znajdzie się do końca przyszłego roku 6,5 tys. gospodarstw domowych i 23 szkoły.

- Przedsięwzięcie to umożliwi mieszkańcom Cieszyna, rozpoczynając od instytucji publicznych, jakimi są szkoły, dostęp do sieci szerokopasmowej. Możemy tu mówić o zmianie drogi z wąskiej na szerszą, wygodniejszą, sprawniejszą, którą można się szybciej poruszać w funkcjonującym świeci i w mieście, które ma aspirację bycia miastem inteligentnych technologii. To bardzo ważne – podkreślał podczas konferencji Ryszard Macura Burmistrz Cieszyna.

Podpisane porozumienie ma na celu rozwój społeczeństwa informacyjnego, poprzez zwiększenie dostępu mieszkańców miasta do szybkiego internetu oraz budowę kompetencji cyfrowych mieszkańców. Jak podkreślał podczas konferencji Piotr Cebula, Pełnomocnik ds. Rozwoju Współpracy Regionalnej – rozwój społeczeństwa informacyjnego wpływa na wzrost gospodarczy gmin, ograniczenie bezrobocia i poprawę komunikacji pomiędzy mieszkańcami a administracją.

- Bardzo cieszymy się, że na mapie inwestycji światłowodowych znalazł się również Cieszyn i możemy w tym mieście być i się rozwijać. Jesteśmy największym inwestorem realizującym budowę sieci światłowodowych w Polsce. Dotychczas większość tych inwestycji realizowana była w dużych miastach takich, jak Kraków, Gdańsk, Katowice. W drugiej perspektywie rozpoczęliśmy realizację planu rozwoju infrastruktury również w mniejszych miastach – podkreślał Piotr Cebula, dodając – Zależy nam, żebyśmy w miastach, w których realizujemy inwestycje, mogli współpracować z samorządem. W naszych oczach są to inwestycje, które realizują również społeczny aspekt rozwoju cyfrowego mieszkańców. Sukces takich projektów jest możliwy tylko wtedy, kiedy realizowane są wspólnie.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9