Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE

18 stycznia w murach Zamku Cieszyn odbyła się konferencja „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Spotkanie otworzył Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Ta królewska gra będzie rozgrywana w miejscu, które z całą pewnością ma książęce tradycje. Chciałbym, żeby to miejsce stało się atrakcyjne również dla szachistów – podkreślał Burmistrz Cieszyna, dodając – Ponieważ gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, powinna być stale rozwijana, również w ramach programów szkolnych. Taka też inicjatywa powstała w wielu naszych szkołach. Jestem w pełni przekonany, że szachy uczą nie tylko zachowań sportowych, ale również postaw potrzebnych w życiu codziennym, dlatego też edukacja powinna iść w tę stronę. Wtedy szkoła stanie się przyjemniejsza i będą ją kończyć absolwenci, którzy w różnych warunkach życiowych świetnie sobie poradzą

Janusz Król, Starosta Cieszyński potwierdził: - Powinniśmy jako samorządowcy wspierać program Polskiego Związku Szachowego. Nasi uczniowie mają szansę rozwijać się w ten sposób kształtując swoje logiczne myślenie. Mamy nadzieję, że wpisując się w ten program „Edukacja przez Szachy w Szkole” będzie prowadzona. W imieniu Pierwszego Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza, który nie mógł osobiście przybyć na konferencję głos zabrał Maksymilian Pryga, dziękując za gościnność Cieszyna i śląc pozdrowienia dla wszystkich uczestników spotkania. – W królewskim miejscu niech rozgrywa się królewska gra – podkreślał. Radości ze spotkania w tak wyjątkowym miejscu nie krył Łukasz Turlej - Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego przyznając, że szachy w Cieszynie i jego okolicach działają bardzo prężnie. - Efekt tej konferencji na pewno będzie znaczny. Ze strony Polskiego Związku Szachowego będziemy mocno wspierać rozwój projektu na Śląsku Cieszyńskim – podkreślał Łukasz Turlej. Podziękowania za organizację konferencji złożyła na ręce organizatorów również Elżbieta Sobieska, Zastępca Dyrektora Delegatury w Bielsku-Białej Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podczas konferencji rozmawiano o walorach edukacyjnych i wychowawczych nauczania gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przedstawione zostały również dobre praktyki z Luksemburga, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy. Omówiono także główne cele i założenia Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

- Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

BSK


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9