Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

ZABRZMIAŁ KONCERT WIKTORA ULLMANNA

18 stycznia w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Cieszynie zabrzmiał koncert jubileuszowy z okazji 120-lecia urodzin Viktora Ullmanna, 30-lecia Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddziału w Cieszynie oraz 100-lecia powstania Republiki Austrii.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: Mirosław Bienioszek – Konsul Republiki Austrii, Stanisław Szumski Sekretarz Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Warszawie, Ryszard Macura Burmistrz Miasta Cieszyna, Janusz Król Starosta Powiatu Cieszyńskiego, prof. Wojciech Kojs inicjator utworzenia przed trzydziestu laty w Cieszynie Oddziału Towarzystwa Polsko- Austriackiego.

Przed publicznością wystąpił Michał Janicki (Polska) - baryton oraz Lech Napierała (Austria) - pianista.

W imieniu Towarzystwa Polsko – Austriackiego - organizatorów koncertu jubileuszowego gości powitała prezes TPA Maria Gawlas, która przybliżyła powody, dla których sala koncertowa tego wieczoru zapełniła się po brzegi, na pierwszym miejscu stawiając Viktora Ullmanna postać i muzykę szczególną dla mieszkańców Cieszyna.

Wydarzeniu towarzyszył również wyjątkowy moment. Towarzystwo Polsko- Austriackie na ręce Pani Lucyny Kantor przekazało dyplom uznania za 30-letnią działalność społeczną w TPA. Okazją były 90-te urodziny wyróżnionej.

- Viktor Ullmann jest wciąż postacią mało znaną. Jego muzyka w Polsce nie jest wykonywana często, jednak na Zachodzie kompozytor ten cieszy się bardzo wielkim uznaniem. Myślę, że mieszkańcy Cieszyna winni są Viktorowi Ullmannowi pamięć o nim i znajomość jego muzyki, jak również przywracanie jego dzieła współczesnym - podkreślała Grażyna Durlow prowadząca koncert jubileuszowy – Był człowiekiem wyjątkowym. Podziwiany jako kompozytor, dyrygent, utalentowany pianista, niezwykły krytyk muzyczny… Pozostawił po sobie także piękne poezje. Cała jego sztuka dowodzi niestrudzonej chęci tworzenia muzyki o wysokich walorach artystycznych. Muzyki, w której on każdym swoim dźwiękiem nadawał niezwykle wysoką rangę.

Koncert współfinansowany był przez Austriackie Forum Kultury, Miasto Cieszyn i Powiat Cieszyński oraz Towarzystwo Polsko- Austriackie Warszawa/Cieszyn BSK


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9