Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Marzec 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Danuta Stenka zabłyśnie w gwiazdozbiorze Kina na Granicy

Wyjątkowa, bo dwudziesta, edycja Kina na Granicy zasługuje na kosmiczne fajerwerki. Dlatego do retrospektyw zaproszono najjaśniejsze gwiazdy polskiej i czeskiej kinematografii. Potwierdza to informacja, że polska retrospektywa aktorska poświęcona będzie Danucie Stence!

– Jedyny taki aktorski fenomen – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Kochana przez wszystkich, szanowana przez każdego. Jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych, kolekcjonerka nagród, ale miliony widzów pokochały ją za rolę Judyty w najlepszej polskiej komedii romantycznej "Nigdy w życiu!". Danuta Stenka to klasa, talent i najpiękniejszy uśmiech polskiego kina.

W kinie pracowała z klasykami (Wajda, Cywińska, Antczak), wizjonerami (Treliński), twórcami młodego pokolenia (Sobieszczański, Rosłaniec, Sadowska) i debiutantami. W Cieszynie będzie można zobaczyć kilkanaście filmów, w których zagrała Stenka. Wśród nich „Łagodna“ Mariusza Trelińskiego, "Chopin. Pragnienie miłości" (2002 r.) w reż. Jerzego Antczaka ze słynną rolą George Sand, „Katyń“ Andrzeja Wajdy i etiuda studencka Łukasza Ostalskiego „Matka“.

Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Obaj twórcy przyjadą spotkać się z uczestnikami festiwalu. Urodzinowa atmosfera znajdzie odzwierciedlenie w bloku tematycznym zatytułowanym „Świętowanie!”. Ale 2018 rok to również okrągła 50. rocznica wydarzeń marcowych ’68 oraz interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, dlatego nie zabraknie również „Niespokojnego kina 1968 roku”.

Od 4 stycznia trwa przedsprzedaż karnetów. Najkorzystniejsza cena obowiązuje do 31 stycznia. Siedmiodniowa wejściówka kosztuje teraz 140 zł. Tylko do zakupów w przedsprzedaży dołączany jest pakiet startowy – katalog, koszulka i torba.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Warto już teraz zadbać o wejściówki na projekcje, spotkania i koncerty. Karnety można kupić na stronie internetowej www.kinonagranicy.pl.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9