Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wystawa poświęcona patronowi szkoły

Dla upamiętnienia 90-lecia śmierci społecznika i macierzowca-mecenasa Antoniego Osuchowskiego I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego zaprosiło 12 stycznia szkolną społeczność na otwarcie wystawy poświęconej patronowi szkoły.

Maszyna do pisania, frak, toga, luneta, cylinder… Każda z tych rzeczy w pewien sposób nawiązywała do działalności Antoniego Osuchowskiego, którego największą z pasji była astronomia. Na pierwszym planie zawsze jednak stawiał człowieka.

- Niezwykle otwarty i życzliwy dla innych. Zakochany w tym, co polskie. Przyjaciel ludzi. To z jego inicjatywy powstało wiele dzieł – mówiła dyrektor liceum Jolanta Dawidowicz-Macura przedstawiając osobę mecenasa Osuchowskiego podczas otwarcia wystawy.

Zaangażowanie Antoniego Osuchowskiego w sprawę narodową na Śląsku Cieszyńskim wiązało się przede wszystkim z pozyskaniem funduszy na cele oświatowe, wspieranie polskich wydawnictw, jak i stałe motywowanie cieszyńskich narodowców.

W wystawie upamiętniającej obchody 90. rocznicy śmierci (1928-2018) patrona liceum, przypadające na dzień 9 stycznia uczestniczyła młodzież z klas 1 i 2 wraz z nauczycielami historii i zaproszonymi gośćmi. Gościem honorowym wystawy była Prezes Macierzy Szkolnej – Marta Kawulok, która w swoim słowie skupiła się na działalności oświatowej Macierzy jako organizacji inicjującej oświatę na Śląsku Cieszyńskim.

Ciekawostki prezentujące sylwetkę Antoniego Osuchowskiego przybliżył zebranym nauczyciel Dariusz Gruszka-Probst, komentarzem podzieliły się również polonistka Agata Ogórek i bibliotekarka Regina Tekla, które przygotowały ekspozycję.

- Wystawa jest częścią projektu organizowanego przez naszą szkołę w ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości kraju. Zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w projekt poprzez udział w lekcji historii i pamięci proponowanej w formie czasowej ekspozycji. Wystawę można oglądać codziennie do 26 stycznia 2018r. – zachęcają organizatorzy.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9