Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Delegacja z Serbii w Ciesznie

W ramach programu „Civil Servants Mobility Program” realizowanego m.in. przez Ośrodek Studiów Wschodnich w Warszawie do Cieszyna zawitali goście z Serbii. Przedstawicielki rządu w Belgradzie przyjechały do Polski na wizytę studyjną, by spotkać się ze swoimi kolegami i koleżankami, podpatrzeć dobre wzorce i wymienić doświadczenia.

W Cieszynie – który był ostatnim punktem na trasie wizyty – goście z Belgradu spotkali się z przedstawicielami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Powitał ich Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, życząc owocnej wizyty i wyrażając nadzieję, że właśnie nawiązana współpraca będzie kontynuowana. Vera Veljanovski, Marija Askovic-Matic i Duąanka Jovanović – przedstawicielki Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego, Departamentu Samorządu Terytorialnego oraz Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – zapoznały się z działaniami Euroregionu ŚC-TS i zwiedziły miasta po obu stronach granicy. Gości zainteresowała koncepcja „Ogrodu dwóch brzegów” i działalność Euroregionu ŚC-TS, a także rezultaty realizowanych wspólnie przez nasze miasta polsko-czeskich projektów.

Wizyta rozpoczęła się kilka dni wcze- śniej w Warszawie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Potem goście odwiedzili również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Rozwoju. Następnie w Katowicach przedstawicielki serbskiego rządu spotkały się z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Kolejny na trasie był Racibórz, a potem Konsulat Generalny RP w Ostravie i Sekretariat EWT w Ołomuńcu. Ostatnim punktem wizyty był Cieszyn, gdzie towarzyszyli im przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich: Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor OSW i Bartłomiej Ostrowski, dyrektor Wydzia- łu Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszał- kowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Serbię czekają starania o wejście do Unii Europejskiej i otwarcie pierwszego Euroregionu, dlatego tak cenne są dla nich nasze doświadczenia w tym zakresie. Ze względu na bolesną i wciąż żywą historię tego bałkańskiego kraju, doświadczenia czesko-polskiej współpracy mogą być dla nich inspirujące. Odbierają je jako - pod wieloma względami - modelowe.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9