Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Marzec 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

O transporcie

24 stycznia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie Komisji ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego. Omówiono na nim opracowanie pn. „Linia kolejowa nr 190 Bielsko-Biała – Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląska Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego”, którego głównym redaktorem jest Szymon Oleksiuk. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, przez które przebiega linia kolejowa 190, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak, a także osoby reprezentujące Koleje Śląskie.

Opracowanie, które stanowiło punkt wyjścia w rozmowach Komisji powstało dzięki współpracy gmin. Zostały w nim zawarte między innymi dane dotyczące infrastruktury i kwestii społeczno-gospodarczych na omawianym obszarze. Struktura opracowania oraz zamysł pokazują potencjał transportu kolejowego zachodniej części Subregionu Południowego Województwa Śląskiego.

- Przygotowany materiał dowodzi po raz kolejny tego, jak bardzo Bielsko-Biała potrzebuje połączeń z okolicznościowymi miejscowościami i powiat cieszyński – podkreślał Ryszard Macura Burmistrz Cieszyna, dodając – Rozbudowa kolei to dla wszystkich naszych miejscowości cywilizacyjne wezwanie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zadanie to, jako najważniejsze dla naszego regionu, stawiam na pierwszym miejscu.

Zdaniem Burmistrza Cieszyna kwestia połączeń kolejowych powinna zostać jak najszybciej ustabilizowana, a osoby decyzyjne w kwestii linii kolejowej nr 190 Bielsko-Biała-Cieszyn przekonane o słuszności podjętych działań. Tylko wtedy możliwym będzie stworzenie tzw. sieci połączeń (kolejowych i autobusowych), które będą się wzajemnie uzupełniać.

Komisja ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego podjęła decyzję o sposobie przekazania opracowania Marszałkowi Województwa Śląskiego. – Mam nadzieję, że dokument ten stanie się podstawą do tego, by linię kolejową nr 190 Bielsko-Biała-Cieszyn w Planie Rozwoju Transport Zbiorowego Województwa Śląskiego umieścić – podkreślał Janusz Król Starosta Cieszyński.

Burmistrz Cieszyna wyraził nadzieję, że do spotkania w Urzędzie Marszałkowskim dojdzie już w lutym. Zadeklarował również ze swojej strony gotowość osobistego przedstawienia tematu i zwrócił uwagę na intensywność działań. - Warto już teraz planować spotkania z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych oraz podjąć odpowiednie kroki w Ministerstwie Infrastruktury, nie pozostawiając tego tematu na dalszy czas – zaznaczył.

Uczestnicząca w spotkaniu radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak przypomniała zebranym, że jedną z jej pierwszych podjętych interpelacji była właśnie ta dotycząca uruchomienia linii kolejowej nr 190 Bielsko-Biała-Cieszyn. – Również w styczniu tego roku, podczas omawiania budżetu województwa śląskiego zwróciłam się o to, by ująć w nim kwotę potrzebną do uruchomienia linii – podkreślała radna.

Tego dnia omówiono także zaawansowanie prac na węźle przesiadkowym w Cieszynie, które przedstawił Arkadiusz Skowroński naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, ustalono również harmonogram działań.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9