Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyn niedługo stanie się planem filmowym!

Legiony – film, na który czeka Niepodległa

Cieszyn po raz kolejny stanie się planem filmowym! We wrześniu i październiku na terenie Cieszyna kręcone będą sceny do filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film skoncentruje się na szlaku bojowym Legionów z lat 1914-1916, od wymarszu z Oleandrów do bitwy pod Kościuchnówką.

Jak pisze producent – „Legiony to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.” Legiony to formacja wojskowa z XX wieku, która stała się zalążkiem Wojska Polskiego i miała ogromny udział w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dziś stanowi symbol wolności, odwagi i honoru. Film jednak nie będzie miał charakteru ściśle dokumentalnego - na tle wielkiej historii będzie rozgrywała się uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość. Obok postaci historycznych – taki jak Józef Piłsudski, Zbigniew Dunin-Wąsowicz - w obrazie pojawią się również postaci fikcyjne.

W filmie wystąpią między innymi Mirosław Baka (porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”), Jan Frycz (brygadier Józef Piłsudski) i Borys Szyc (rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz). Producenci zapowiadają, że będzie to projekt filmowy o niespotykanym dotąd w naszym kraju rozmachu wizualnym, kostiumowym i scenograficznym. Więcej informacji już wkrótce!

Zdjęcia: Materiały prasowe producenta (http://www.picaresque.pl).


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9