Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo¶ci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po¶więcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po¶więcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Mówimy po słowacku! Hovoríme poµsky”W dniu 28 czerwca 2018 r. w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Mówimy po słowacku! Hovoríme poµsky” nr INT/EB/BES/3/I/B/0023.


W spotkaniu udział wzięli uczestnicy kursu języka polskiego ze Słowacji oraz kursu języka słowackiego z Polski, którzy przez rok mieli możliwość poznania nie tylko języka sąsiedniego kraju, ale również jego tradycji i kultury. Uczestników spotkania przywitała pani Marta Sláviková, dyrektor Europejskiego Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA z o.o., które było liderem projektu. Następnie w formie prezentacji przedstawiono najważniejsze działania i cele projektu. Lubomira Trojan, wicedyrektor Zamku Cieszyn zaprezentowała ciekawe projekty międzynarodowe, które Zamek na przestrzeni lat realizował z licznymi partnerami słowackimi. Następnie Anna Palka przedstawiła działania i transgraniczne projekty polsko-słowackie, realizowane przez EUWT TRITIA.
Spotkanie zwieńczono uroczystym wręczeniem certyfikatów ukończenia kursów językowych, uczestnikom z Polski i ze Słowacji. Projekt „Mówimy po słowacku! Hovoríme poµsky“ miał służyć poprawie komunikacji i jakości współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi z Polski i Słowacji obszaru przygranicznego, poprzez podniesienie kompetencji językowych pracowników tych podmiotów oraz zwiększenie wiedzy z zakresu kultury, tradycji, historii obydwu krajów.
W projekcie udział wzięło 60 osób (30 z Polski i 30 ze Słowacji), w tym 10 z Cieszyna. Byli to pracownicy zarówno instytucji publicznych, jak i organizacji pozarządowych po obu stronach granicy. Kursy języka słowackiego odbywały się w Cieszynie i Bielsku-Białej, a kursy języka polskiego miały miejsce w Żylinie oraz Czadcy.


Oprócz kursów językowych, uczestnicy mieli także możliwość wzięcia udziału w 3-dniowych wizytach w Polsce i na Słowacji, spotykając się z przedstawicielami różnych organizacji i instytucji z obydwu stron granicy. Zwiedzili również najważniejsze zabytki Kraju Żylińskiego oraz Województwa Śląskiego z obszaru wsparcia programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 – 2020. Realizacja projektu „Mówimy po słowacku! Hovoríme poµsky” nr INT/EB/BES/3/I/B/0023 była możliwa dzięki współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska -Słowacja 2014 – 2020. Fundusz Mikroprojektów.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9