Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Zmarł śp. Alojzy Fros

2018-08-10Z żalem zawiadamiamy, że 8 sierpnia 2018 r. przeżywszy 101 lat zmarł śp. Alojzy Fros – Żołnierz Września, Członek AK, więzień Auschwitz. Ostatnie pożegnanie odbędzie się 11 sierpnia w Kościele pw. św. Jadwigi w Rybniku. Msza św. Pogrzebowa odprawiona zostanie o godzinie 10.00. Po Mszy św. odbędzie się przejazd na cmentarz parafialny.

Wspominając: Śp. Alojzy Fros brał udział w wojnie obronnej od walk obronnych pod Bielskiem do rozbicia oddziału pod Tomaszowem Lubelskim. Uniknął niewoli i wrócił na Śląsk, gdzie został aresztowany przez Niemców i osadzony w Stalagu VIII B w Żaganiu, a potem zwolniony. W grudniu 1939 roku w Rybniku wstąpił do konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej (Obwód Rybnik Okręgu Śląsk ZWZ-AK). Początkowo pełnił funkcję oficera broni obwodu, później dowódcy plutonu.

Brał udział w akcjach propagandowych i sabotażowych. W kwietniu 1943 roku w wyniku zdrady i dekonspiracji został aresztowany przez Gestapo w Karwinie. Początkowo osadzony w więzieniach w Cieszynie i Mysłowicach, w sierpniu został uwięziony w KL Auschwitz, potem przeniesiony do KL Oranienburg, Sachsenhausen, Buchenwald. W kwietniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu w tzw. marszu śmierci udało mu się uciec i dotrzeć do strefy zajętej przez aliantów. W październiku 1946 roku powrócił do Polski. Pracował zawodowo m. in. jako księgowy i rewident. Był aktywnym działaczem związkowym, społecznym i kombatanckim. W 2015 roku ukazały się jego wspomnienia zatytułowane „Moja historia”.

Ppor. Fros był ostatnim żyjącym dowódcą pododdziału z pułków podhalańskich II Rzeczypospolitej Polskiej. 5 grudnia 2016 roku obchodził 100-lecie swoich urodzin. Uczestniczył w spotkaniu byłych więźniów obozu Auschwitz – Birkenau z Papieżem Franciszkiem… Stanął przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11… - Każdy kraj chciałby mieć takich obywateli…. – mówił Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura podczas uroczystego wręczania patentu oficerskiego plut. pchr. w st. spoczynku Alojzemu Frosowi. Uroczystość odbyła się 23 lutego 2017 r. w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza. - Jako burmistrz miasta Cieszyna, czuję się zobowiązany powiedzieć, że dzisiaj przeżywamy wyjątkowe chwile, goszcząc pośród nas Alojzego Frosa, który niezwykle zasłużył się ojczyźnie. Powinniśmy powtórzyć za osobami tego pokolenia „zrobiłem to, co do mnie należało”. To nie tylko wielkie czyny, ale czyny dokonywane sercem, których nie robi się na pokaz, ale które robi się z miłości. I tymi czynami zapisany jest życiorys pana Alojzego Frosa – podkreślał. Słowa te nabierają dziś szczególnego wydźwięku.

UM Cieszyn


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9