Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wspólne świętowanie w Cieszynie

2018-10-23Miasto Cieszyn w partnerstwie z Powiatem Cieszyńskim zakończyły realizację najważniejszej części Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości na Śląsku Cieszyńskim. Zaplanowane działania wprost nawiązywały do wydarzeń, które miały miejsce w Cieszynie jesienią 1918 r., a które doprowadziły do powrotu tej ziemi do Macierzy. 19 października grupa działaczy polskich utworzyła Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która stała się pierwszą zorganizowaną i niezależną polską władzą na ziemiach zamieszkałych przez Polaków. 27 października odbył się na cieszyńskim rynku więc mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, podczas którego zadeklarowano przynależność do Polski. Październik zakończył się bezkrwawym przewrotem w koszarach austriackich i przejęciem władzy przez kadrę wojskową polskiego pochodzenia. Splot tych wydarzeń spowodował, że przed zawieszeniem broni na zachodnim froncie I wojny światowej, i przed powstaniem w Warszawie pierwszego, w pełni wolnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w małym Cieszynie powiewały już biało-czerwone flagi.

W piątek 19.10. br. z inicjatywy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów miała miejsce akcja sadzenia drzewek przy cieszyńskich szkołach podstawowych. Drzewka zostały oznaczone specjalnymi, tabliczkami i będą trwałą pamiątką naszych obchodów.

Tego dnia na Cmentarzu Komunalnym przy panteonie zasłużonych dla Cieszyna złożono kwiaty i wieńce. Na naszym cmentarzu spoczywają m. in. trzej prezesi Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Wieniec złożono także na kwaterze wojskowej. Zwieńczeniem piątkowych wydarzeń był koncert galowy w Teatrze im. A. Mickiewicza z okazji 100 lecia powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Spotkanie w teatrze było również okazją do wręczenia nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, którą w tym roku otrzymał Eugeniusz Raabe. W pierwszej części spotkania można było zobaczyć przedpremierowo film pt. "Pierwsi Niepodlegli". Jest to niespełna godzinny dokument opowiadający o siedmiu miastach Polski południowej, w tym Cieszynie, które odzyskały niepodległość przed oficjalną datą 11 listopada 1918 r. Warto wspomnieć, że Miasto Cieszyn wsparło inicjatywę Tarnowa partycypując finansowo w tym przedsięwzięciu. Jego wynikiem jest ponadto 15 kilkunastominutowych filmów poświęconych sylwetkom najbardziej zasłużonych dla sprawy Śląska Cieszyńskiego tego okresu postaci. Filmy można obejrzeć korzystając z linków zamieszczonych m.in. na stronie: www.cieszyn1918.pl. Filmy mogą być także udostępnione szkołom jako wartościowa pomoc dydaktyczna.

Koncert galowy zakończył się występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który w licznej, ponad stuosobowej formacji orkiestry, chóru, baletu i solistów pokazał się z okolicznościowym, patriotycznym programem. Najważniejszym dniem obchodów była sobota (20.10). Odsłonięto tablicę na murze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. Paderewskiego, która upamiętnia miejsce w którym obradowała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, a także pobyt prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1938 r. w Cieszynie i jego radiowe przemówienie do narodu. Twórcami tablicy są Urszula Górnicka-Herma i Wacław Pieczonka. O godzinie 17:00 na cieszyńskim rynku odbył się wiec historyczny. Dużą atrakcją było pamiątkowe zdjęcie, które wykonano z tego samego ujęcia co 100 lat temu podczas pamiętnego wiecu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Zdjęcie ma walory atrakcyjnej pamiątki, ponieważ jego jakość umożliwia zidentyfikowanie większości uczestników. W programie obchodów znalazło się również widowisko muzyczne z elementami multimedialnymi pt. "SZTANDARY NIEPODLEGŁOŚCI" autorstwa i w reżyserii Romana Kołakowskiego, z udziałem wielu znanych z ekranu telewizyjnego artystów. Całość została zarejestrowana przez telewizję i zostanie wyemitowana trzykrotnie: TVP1 31.10. o godz 23:25, TVP POLONIA 3.11. o godz.18:50 oraz 6.11. o godz: 6:05. Zachęcamy naszych czytelników do poinformowania o tym fakcie krewnych i znajomych mieszkających w różnych zakątkach świata. Spektakl miał walory edukacyjne, historyczne i patriotyczne, a zrobiony był dla Cieszyna o Cieszynie. Poprzez retransmisję telewizyjną i materiały zamieszczone w Internecie pragniemy opowiedzieć historię Cieszyna i drogi Śląska Cieszyńskiego do odzyskania niepodległości całej Polsce i Polakom na świecie. Wielu mieszkańców krytycznie odniosło się do organizacji widowni, w szczególności wygrodzeń, ograniczenia miejsc siedzących oraz kontroli na bramkach wejściowych. Pragniemy wyjaśnić, że ze względu na przewidywaną ilość uczestników - większą niż 1000 osób, prawo nakazuje zastosowanie ostrych rygorów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Trzydniowe obchody zakończył piknik artystyczny „W Cieszynie na rynku”, pomyślany jako prezentacja dorobku amatorskich zespołów artystycznych Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicznej Olzy. Z wielką satysfakcją podziwialiśmy 15 występujących zespołów, w tym liczną reprezentację polskich zespołów z Zaolzia, działających pod auspicjami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz Kongresu Polaków w Republice Czeskiej jako przykład kultywowania tradycji, obrzędowości, lokalnej gwary i języka polskiego poza granicami kraju. Wieczór zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem 5 połączonych chórów, orkiestry oraz publiczności. Relację internetową na żywo oglądało kilkuset widzów, a materiały archiwalne są ciągle dostępne na Youtub: telebim.com.

Poza głównymi wydarzeniami w programie znalazło się wiele imprez towarzyszących. W ramach projektu „Niepodległa” dofinansowanego z MKiDN (koordynacja Książnica Cieszyńska) udostępnione są trzy wystawy: w Książnicy Cieszyńskiej „Ziemia obiecana. Śląsk Cieszyński w II Rzeczypospolitej 1920-1939”, na Zamku Cieszyn „Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach Niepodległej” i Muzeum Śląska Cieszyńskiego „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”, wydano album pt.”Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości”, zorganizowano dwie konferencje naukowe oraz debatę edukacyjną dla młodzieży szkolnej. Ponadto w przestrzeni miasta zaistniała gra miejska „Śladem bohaterów #Cieszyn 1918” (org. Polskie Towarzystwo Historyczne i Macierz Ziemi Cieszyńskiej). Za sprawą Banku Spółdzielczego wzbogaciliśmy się o nową tablicę poświęconą pamięci organizacjom tworzącym współczesny Bank Spółdzielczy, a które wspierały działanie RNKC. Odnotowaliśmy także akcent sportowy w postaci III Cieszyńskiego Biegu „Biało-Czerwona Godzinówka”. Do Cieszyna po rocznej wędrówce po powiecie i Zaolziu powróciła i jest eksponowana na pl. św. Krzyża wystawa plenerowa Książnicy Cieszyńskiej pt. „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud”. Obchodom towarzyszyły także inne przedsięwzięcia organizowane przez miejskie instytucje oraz organizacje pozarządowe. Według danych uzyskanych przez Urząd Miejski z monitoringu mediów (tylko z jednego dnia 22.10) informacja o uroczystości za pośrednictwem radia i telewizji trafiła do blisko 3 mln 400 tys. Polaków. Przed nami jeszcze obchody Święto Niepodległości 11 listopada, z tradycyjną lekcją śpiewania od lat prowadzoną przez stowarzyszenie Komitet Obywatelski, ze Zbigniewem Cichomskim na czele. Nasze obchody będą miały finał w styczniu 2019 r. w wystawie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego pt.„Miasto w światłocieniu, piękno tkwi w szczegółach - Cieszyn po stu latach” autorstwa Zbigniewa Solarskiego.

Patronat honorowy nad naszymi obchodami przyjął Prezydent RP Andrzej Duda. Wsparcia finansowego udzieli sponsorzy: Totalizator Sportowy, Energetyka Cieszyńska oraz osoby prywatne.

Piotr Gruchel Wydział Kultury UM Cieszyn

relacja wideo Sztandary Niepodleglosci: Sztandary Niepodleglosci

zdjęcie do pobrania: zdjecie do pobrania

wspólne zdjecie: wspolne zdjecie

relacja wideo: wiec historyczny

relacja fotograficzna: zdjecia

relacja wideo z telebima: telebim

relacja wideo z telebima: telebim

foto. UM Cieszyn

foto. UM Cieszyn

foto. UM Cieszyn

foto. UM Cieszyn

foto. UM Cieszyn

foto. UM Cieszyn


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9