Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Seniorzy bez granic. Wyszehradzka kooperacja na rzecz integracji seniorów”

2018-10-31W dniach 23.10 br., 24.10 br. oraz 25.10 br. na Zamku w Cieszynie odbyły się szkolenia: „Innowacje w edukacji i opiece w chorobie Alzheimera i innych formach demencji”. Zostały one zorganizowane dla pracowników siedmiu instytucji tj. Domów Pomocy Społecznej i Domów Spokojnej Starości z terenów Polski, Czech i Słowacji, instytucji partnerskich projektu „Seniorzy bez granic. Wyszehradzka kooperacja na rzecz integracji seniorów”. Szkolenia te były prowadzone zgodnie z założeniami programu PAC tj. Possitive approach to care, (w języku polskim: Pozytywne podejście do opieki). Jedno z założeń tego podejścia najpełniej wyraża myśl: „Bez wiedzy o demencji nie ma partnerstwa w opiece, a dopóki nie ma leku … jest opieka”.

Autorką tego niezwykłego programu jest Teepa Snow, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Pozytywne Podejście do Opieki to innowacyjny, kompleksowy program edukacji o demencji i opiece w demencji. Powstał z myślą o tym, by edukować wszystkich zaangażowanych w opiekę nad osobami, które się z nią zmagają. Szkolenia prowadziła p. Marlena Meyer – jedyna w Polsce trenerka tej metody. 

W ramach tego projektu zostały zorganizowane także wyjazdowe, inspirowane muzyką ludową warsztaty arteterapeutyczne, skierowane do seniorów – mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domów Spokojnej Starości z terenów Polski, Czech i Słowacji. Odbywały się one w Kiczycach, w ośrodku H20, dostosowanym do osób niepełnosprawnych. Wydarzenie to prowadzone było przez niezastąpiony zespół pięciu młodych osób, związanych z zespołem„Skład Niearchaiczny”, pochodzącym z Żywiecczyzny. Specjalnie na opisane wyżej warsztaty opracowano dwie wersje śpiewników, z myślą o osobach w tzw. III i IV wieku. Jedna z wersji śpiewnika została przygotowana dla osób zmagających się z demencją. Śpiewniki można ściągnąć ze strony internetowej Lidera projektu, którym było Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA www.egtctritia.eu/pl/ (zakładka „projekty”, dalej: „nasze projekty”, dalej: „Seniorzy bez granic. Wyszehradzka kooperacja na rzecz integracji seniorów”).

Projekt „Seniorzy bez granic. Wyszehradzka kooperacja na rzecz integracji seniorów”, uzyskał dofinansowanie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Barbara Wrona


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9