Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pan Eugeniusz Raabe z nagrodą za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej.

2018-11-0219 października podczas koncertu galowego w Teatrze im. A. Mickiewicza Pan Eugeniusz Raabe otrzymał nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Został odznaczony za działalność społeczną, samorządową, przybliżającą, ale i promującą region oraz tradycje Śląska Cieszyńskiego – naszej Małej Ojczyzny. Pan Eugeniusz Raabe urodził się 2 marca 1944 roku w Błędowicach Dolnych na Zaolziu, mieszka w Cieszynie od 1968 roku. Jest znanym w Cieszynie z działalności na niwie kultury i samorządności. Jego aktywność widoczna jest we wszystkich formach życia środowiskowego, szczególnie macierzowego. Członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej jest od 1994 r., gdzie początkowo był członkiem Koła nr 1 w Cieszynie, a w nim Komisji Rewizyjnej, najpierw jako członek, a później jako przewodniczący. Następnie przeniósł się do Koła nr 2 „Mały Jaworowy”, gdzie od 2008 roku pełni funkcję Prezesa. Od kilku lat Koło nr 2 jest najliczniejszym Kołem Macierzy (skupia ponad 150 członków).

Pan Eugeniusz Raabe jest pomysłodawcą, organizatorem i realizatorem wielu imprez, spotkań, prelekcji, benefisów, wieczornic, obchodów świąt narodowych, wycieczek, które mają na celu poznanie regionu Zaolzia, Górnego Śląska, a także atrakcyjnych zakątków Czech i Słowacji (zorganizował około 50 wycieczek).

Do najbardziej znanych przedsięwzięć, które weszły do kalendarza macierzowego, a także miejskiego, należą: Festyn „Bawimy się na Podgórzu” z udziałem gwiazd estrady, sportowców i zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy (13 edycji) oraz Dyskusyjny Klub Propozycji „Podgórze”, do którego zaprasza znane osoby z kraju i zagranicy, nawet z krajów egzotycznych, które dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z różnych dziedzin życia (zorganizował ok. 160 takich spotkań).

Pan Eugeniusz Raabe przez 4 kadencje był radnym Rady Miejskiej Cieszyna, uczestnicząc głównie w pracach Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. W różnych okresach działalności w Radzie Miejskiej był Przewodniczącym Komisji Statutowej, członkiem Komisji Zdrowia i Patologii Społecznej, Komisji Rewizyjnej. Wielokrotnie na Sesji RM Cieszyna wnioskował kandydatów do Nagrody Burmistrza Miasta Cieszyna za zasługi w dziedzinie kultury (13) i Lauru Srebrnej Cieszynianki (4), które zostały zaakceptowane przez Radę. Przyczynił się w znacznym stopniu do podpisania umowy partnerskiej z Puckiem.

Kandydat udzielał się przez 20 lat w Samorządzie Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”, będąc przez jedną kadencję członkiem Rady Nadzorczej, a przez 4 kadencje Przewodniczącym Rady Osiedla „Podgórze”.

Na podkreślenie zasługuje również udział w pracach Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Legionistów Śląskich i przyczynienie się do odsłonięcia go 7 czerwca 2008 roku. Zorganizował trzy koncerty pt. „Artyści z obydwu stron Olzy dla ratowania organów Kościoła Jezusowego” w Cieszynie. Współorganizował 3 koncerty młodych wykonawców ze szkół muzycznych Polski i Niemiec pod nazwą „Classic met Pop”.

Za działalność społeczną i zawodową otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, w tym za działalność na rzecz Macierzy został uhonorowany Medalem Pawła Stalmacha, a w 2016 roku Walny Zjazd Delegatów Macierzy przyznał Mu godność Członka Honorowego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, najwyższe wyróżnienie macierzowe. W gronie Macierzowców cieszy się dużym szacunkiem i poważaniem. Jest osobą niezwykle chętnie służącą radą, swoim doświadczeniem – jest człowiekiem godnym naśladowania.

Tekst: Macierz Ziemi Cieszyńskiej / AB, zdjęcie: BSK


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9