Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Willa Elizy Niemcowej szuka nowego właściciela

2019-01-24

W miniony poniedziałek (21.01.2019r) osoby zainteresowane nabyciem willi Elizy Niemcowej przy ulicy Miarki 2 w Cieszynie miały okazję zobaczyć od środka miejsce zaprojektowane dla najzamożniejszej elity Śląska Cieszyńskiego przez Alfreda Wiedermanna. A wszystko za sprawą przetargu, dzięki któremu Gmina Cieszyn ma nadzieję znaleźć właściciela, który zobaczy w nieruchomości dawny potencjał miejsca i odkryje go od nowa.

Budynek wkomponowany w wysoką skarpę, po której biegnie ulica Miarki. Wokół rozległy ogród, który kiedyś był okazałą ozdobą miejsca. Wewnątrz alejki i chodniczki. Niegdyś uroku dodawały miejscu skalne rośliny i sadzawka, w której pływały kolorowe karpie koi. Dzisiaj willa Elizy Niemcowej poszukuje nowego właściciela.

Budynek o pow. użytkowej 352 m2 tworzą trzy kondygnacje: przyziemie, wysoki parter i piętro. Na parterze budynku znajduje się 5 pomieszczeń, korytarz wraz z klatką schodową i dwa pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze natomiast znajdują się 3 pokoje, kuchnia, łazienka i korytarz. Przyziemie tworzy 12 pomieszczeń i korytarz.

Całość robi ogromne wrażenie i budzi uśpioną historię, o której wspominał Przemysław Czernek w publikacji Szlakiem Cieszyńskiej Moderny:

cytat:

"Dolne kondygnacje przeznaczone zostały na cele gospodarcze. Pierwsze piętro skrywa w sobie pomieszczenia reprezentacyjne m. in. salon, kredens oraz zaokrąglony taras połączony z założeniem ogrodowym. Ostatnia kondygnacja wyposażona została w luksusowy buduar, składający się z łazienki, garderoby, mieszkania sługi i dwóch sypialni. W ramach dokumentacji projektowej widać doskonale rozplanowanie i świetność wnętrz, które mimo bryły budynku rozbitej, otwartej zgodnie z postulatami stylu międzynarodowego na otoczenie ogrodowe, zachowało cechy charakterystyczne dla rezydencji przeznaczonej dla burżuazji".

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 485 000,- zł. Przetarg zaplanowano na dzień 31 stycznia, jednak jak zapewnia Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz zainteresowanie nieruchomością jest duże, a sytuacja jest stale analizowana i brane pod uwagę są różne rozwiązania. Z pewnością wybrane będzie najkorzystniejsze z nich.

Pełne informacje o przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Cieszynie przy ul. Miarki 2 znajdują się na stronie: Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Cieszyna.

BSK


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9