Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo¶ci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po¶więcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po¶więcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Open Air Museum – trwają prace

2019-02-22

Już niedługo brzegi Olzy przy Alei Piastowskiej zmienią się nie do poznania! Trwają prace nad Open Air Museum Cieszyn. Český Těśín.

Projekt ten zakończy się powstaniem produktu turystycznego nowej jakości, zbudowanego wokół fenomenu i dziedzictwa miasta podzielonego. Ta polsko-czeska inwestycja wykorzystuje tereny tuż nad rzeką, która przez lata dzieliła obie części miasta trudną do przekroczenia granicą.

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕśín będzie mógł pochwalić się atrakcyjną przestrzenią - efektowną zielenią oraz nietuzinkowymi meblami miejskimi i elementami małej architektury. Pojawią się również niebanalne nośniki informacji wykorzystujące nowe technologie, a także darmowy dostęp do Internetu.

Rewitalizacji zostanie poddany odcinek Alei Piastowskiej od ul. Zamkowej do ul. Sportowej. Wzdłuż ścieżki staną siedziska zwane Kołami Czasu, na których od zewnętrznej strony będą umieszczone najważniejsze daty w historii miasta do roku 1920. Nośnikami muzealnych treści będą city lighty – gabloty, w których prezentowane będą skrócone teksty dotyczące historii miasta podzielonego. Do pełnej treści na specjalnie dedykowanej stronie internetowej będzie można dostać się za pomocą smartfonów – wystarczy zeskanować znaczniki umiejscowione przy wyświetlanych artykułach. Powstanie także specjalna aplikacja mobilna, dzięki której zwiedzający będą mogli zapoznać się z trójwymiarowymi, historycznymi wizerunkami okolic.

Wzdłuż alei pojawią się również elementy małej architektury, m.in. siedziska z tworzywa sztucznego, siedziska drewniane, stojaki rowerowe. W centralnej części będzie górka widokowa porośnięta trawą. Teren będzie oświetlony; koryto Młynówki zostanie wyremontowane. Prace trwają również po stronie czeskiej.

Powyższy opis absolutnie nie wyczerpuje tematu nowopowstającej atrakcji! W kolejnych Wiadomościach Ratuszowych będziemy informować Państwa o postępach w pracach i nie tylko. Część inwestycyjna zakończona będzie końcem kwietnia, cały projekt - do końca czerwca. Zachęcamy również do polubienia strony Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕśin na Facebooku, by być zawsze na bieżąco.

Projekt Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕśín. dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

   

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9