Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pogrzeb Basów 2019

2019-03-07

Tradycja grzebania basów nad Olzą to jeden z bardziej widowiskowych zwyczajów, jaki przetrwał do dnia dzisiejszego na Śląsku Cieszyńskim.

Właśnie tu w samym sercu Ziemi Cieszyńskiej miłośnicy tradycji i góralskiego folkloru z obu stron Olzy, co roku spotykają się w dzień poprzedzający Środę Popielcową, by wspólnie bawić się do północy przy nutach góralskiej muzyki.

Symboliczne ściągnięcie strun z kontrabasu zwiastuje rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu. Przykryty całunem instrument i spoczywający na marach przypomina przede wszystkim o czasie nadchodzącej pokuty. Ponownie dopiero zabrzmi w Poniedziałek Wielkanocny. To niepowtarzalnie klimatyczne wydarzenie z każdym rokiem zyskuje na popularności, gromadząc nad Olzą wielu muzykantów i ludzi gór z całych Karpat. W tym roku po raz kolejny miłośnicy folkloru bawili się w KaSS „Strelnice”.

Wcześniej jednak góralskie ostatki rozpoczęła Msza św. Góralska odprawiona w Kościele Św. Marii Magdaleny w intencji legendy polskiej muzyki folkowej Kazka Urbasia-lidera Kapeli „Torka”, a zarazem współinicjatora wskrzeszenia starego obrzędu ludowego oraz innych znanych muzyków Ziemi Cieszyńskiej.

Choć wydarzenie, na przestrzeni lat zmieniało często miejsce wspólnej zabawy, nic nie straciło na swojej oryginalności. Nadal przyciąga tych, którzy kochają góry, kochają tradycję, a przede wszystkich wspólne, wartkie i spontaniczne muzykowanie. Zanim zabawa rozpoczęła się na dobre, o korzeniach starego zwyczaju mówił znany etnograf, folklorysta i badacz kultury prof. Daniel Kadłubiec.

Foto i tekst: KT

 

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9