Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

5. urodziny parkrun Cieszyn

2019-03-07

Największa światowa inicjatywa biegowa parkrun w sobotę 23 marca będzie obchodzić 5. rocznicę działalności w Cieszynie!

Zachęcamy do udziału i przyłączenia się do społeczności. Prosimy o wcześniejsze dokonanie bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie nadanego kodu i przyniesienie go ze sobą na bieg.

Co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy? To największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 20 krajach świata, w tym w Polsce, w blisko 1500 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 4,8 miliony biegaczy amatorów.

Celem parkrun jest promocja biegania oraz prowadzenia aktywnego trybu życia.

Jak podkreśla koordynator parkrun Cieszyn: „parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy całe rodziny, biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu”.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych, to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.

Bieg parkrun Cieszyn jest o tyle wyjątkowy, że jego trasa przebiega przez teren dwóch krajów! Warto przypomnieć, że brytyjski magazyn The Guardian wyróżnił go jako jedną z najlepszych tras na świecie!

Start umiejscowiony został przy bramie stadionu miejskiego w Cieszynie (al. Jana Łyska 21), następnie przebiega Aleją Łyska w stronę Mostu Sportowego, przez który zawodnicy wbiegają do Czeskiego Cieszyna. Dalej skręca się w prawo i wzdłuż rzeki Olzy biegnie w kierunku Mostu Wolności. Przed Mostem Wolności trasa zawraca i prowadzi z powrotem wzdłuż Olzy aż do Parku Sikory, dalej ścieżką wokół Parku Sikory (wewnątrz parku), omija restaurację "Sikorak" przy wyjściu. Następnie przez Most Sportowy zawodnicy biegną na polską stronę. Za mostem trasa skręca w prawo po łuku do ścieżki wzdłuż rzeki Olzy w stronę boiska "Pod Wałką". Za boiskiem trzeba skręcić w lewo, ścieżką wokół miejsca piknikowego i wrócić tą samą trasą w kierunku Mostu Sportowego, dalej Aleją Łyska do mety przy boisku miejskim. Szczegóły, wraz z mapą, znajdują się na stronie internetowej parkrun Cieszyn

Zobacz film: Parkrun Cieszyn


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9