Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. AB

fot. AB

„Zdaj egzamin z życia”

2019-04-03

2 kwietnia 2019 r. na Rynku w Cieszynie odbyła się XIX akcja krwiodawstwa pod hasłem „Zdaj egzamin z życia”, która była adresowana do tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego.

Organizatorem był Oddział PCK w Cieszynie przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Honorowy patronat objęli Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna i Rektor Akademii WSB. Obsługę medialną sprawowali: „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, „Radio Bielsko” i portal internetowy „OX.PL”.

W akcji wzięli udział uczniowie z 12 następujących szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Cieszyna, Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego z Cieszyna, Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego z Cieszyna, Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych z Cieszyna, Zespół Szkół Budowlanych im. Stefana Grota Roweckiego z Cieszyna, Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego z Cieszyna, Zespół Szkół Technicznych im. Pułkownika Gwidona Langera z Cieszyna, Szkoła Organizacji i Zarządzania z Cieszyna, Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych z Międzyświecia, Zespół Szkół Technicznych z Ustronia, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych ze Skoczowa.

Z grupy 182 osób, które zgłosiły się do akcji, krew mogło oddać 109 osób, co pozwoliło uzyskać prawie 50 litrów krwi.

Każdy krwiodawca otrzymał posiłek regeneracyjny, kupony rabatowe do partnerów akcji, brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród i mógł zjeść pyszną grochówkę. Podczas akcji krwiodawstwa można było zarejestrować się do banku niespokrewnionych dawców szpiku kostnego, odwiedzić szpital polowy z okresu II wojny światowej, wziąć udział w pokazach i szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, a nawet wydrukować Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Straż Miejska w Cieszynie prowadziła forensyczne znakowanie identyfikacyjne rowerów syntetycznym DNA w ramach projektu "Bezpieczny rower". W Domu Narodowym można było obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą zdjęcia z poprzednich edycji akcji i działalności PCK w latach powojennych na Śląsku Cieszyńskim.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują i gratulują wszystkim uczestnikom, którzy udowodnili, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Szczególne wyrazy podziękowania kierują do wolontariuszy - uczniów Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Ponadto podziękowania należą się instytucjom i firmom, które wsparły akcję, a więc Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, COK "Dom Narodowy", Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miejskiemu, Straży Miejskiej z Cieszyna, Zarządowi PCK, Wydziałowi Zamiejscowemu z Cieszyna Akademii WSB, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Powiatowej Straży Pożarnej, Grupie Pierwszej Pomocy PCK z Cieszyna, Grupie Historyczno-Rekonstrukcyjnej z Bielska-Białej i z Cieszyna, jak również "CASTORAMIE" Cieszyn-Boguszowice, Galerii "STELA", Drukarni „OFFSET druk i MEDIA”, Studiu Grafiki i Reklamy Anny Witkowicz, cukierni „BAJKA”, piekarni „WIŚLANKA”, restauracji WIP, pizzerii „PALERMO”, restauracji „LIBURNIA”, cukierni „DELICJE” z Ustronia, oraz siłowniom "FORMA Fitness Club" z Cieszyna i „PRO AKTIV Fitness Club” z Czeskiego Cieszyna.

Młodych krwiodawców swoimi produktami nagrodziło wiele firm, a mianowicie: "BIG STAR", kawiarnia „ARKADY”, salon fryzjerski „ELLA”, kwiaciarnia "IRYS", "Ogrodnictwo Cienciała" z Hażlacha, Pływalnia "DELFIN" ze Skoczowa i Park Wodny "TROPIKANA" z Wisły.

Oczekujących przed czterema ambulansami maturzystów odwiedzili: Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz, Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, Dyrektor Stanisław Dyląg z RCKiK w Katowicach, Dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK w Katowicach Bogdan Ogrocki, Prezes CCK Okręgu Karwina Ludek Rechberg oraz Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Przybyli goście gratulowali młodzieży odwagi i życiowej dojrzałości. "Jesteśmy świadomi, iż im więcej nas będzie walczyło w słusznej sprawie, tym mniej ludzi pozostanie bez pomocy. Dziękujemy za dzisiaj i do zobaczenia za rok!"

Organizatorzy

Katarzyna i Tomasz Piwocha


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl