Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2020
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

110 rocznica śmierci założyciela Szpitala Śląskiego w Cieszynie

2019-04-08

110 rocznica śmierci ks dra Teodora K. Haasego, założyciela Szpitala Śląskiego w Cieszynie

W środę 27 marca w 110. rocznicę śmierci księdza dra Teodora Karola Haasego, superintendenta morawsko-śląskiego, w Szpitalu Ślaskim w Cieszynie odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca tę zasłużoną dla placówki postać. Ks. dr Haase był działaczem społecznym, założycielem ewangelickich szkół, towarzystw i zakładów dobroczynnych, posłem do Sejmu Śląskiego i Rady Państwa w Wiedniu, politykiem i jedną z najbardziej wpływowych postaci swoich czasów. Przede wszystkim jednak na kartach historii zapisał się jako założyciel Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który chciał by leczono pacjentów bez względu na narodowość, język czy wyznanie.

Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci ks. dra Teodora Hassego była Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Obchody rozpoczęły się na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej, gdzie złożono kwiaty na grobie ks. Haasego. Głównym punktem obchodów była konferencja, która przypomniała działalność polityczną oraz charytatywno-społeczną aktywność tej wybitnej postaci. Na zakończenie uczestnicy konferencji przyjechali do cieszyńskiego szpitala, by złożyć kwiaty pod pomnikiem.

W przemówieniach wspominano zasługi ks. dra Teodora K. Haasego dla powstania Szpitala Śląskiego w Cieszynie, jego starania w pozyskiwaniu środków na budowę oraz wyposażenie. Założyciel placówki, nazywany przez ówczesnych mieszkańców „żebrakiem w białych rękawiczkach” przez kilka lat zbierał pieniądze w formie dobrowolnych datków od tysięcy indywidulanych osób i organizacji na Śląsku Cieszyńskim, w Austrii i w wielu innych, europejskich krajach. Ponadto, spore sumy na działalność Szpitala, uzyskał w postaci wielokrotnych subwencji uchwalanych na jego wniosek przez Sejm Krajowy. Podczas uroczystości podkreślano, że Szpital Śląski w Cieszynie w założeniu ks. dra Teodora K. Haasego miał być szpitalem, który będzie leczył pacjentów bez względu na wyznanie, narodowość, język czy kulturę. Idea, która przyświecała powstaniu placówki jest nadal aktualna i pielęgnowana do dziś. Misją Szpitala jest udzielanie pomocy wszystkim chorym i potrzebującym, którzy zgłoszą się do szpitala. Stałe podnoszenie jakości oferowanych świadczeń zdrowotnych i ciągły rozwój placówki pozwala na zwiększenie dostępności udzielanej pomocy.

W uroczystości uczestniczył Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, dr n.med. Agnieszka Misiewska-Kaczur, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych, Joanna Pawełek, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych, Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych, Jerzy Stanieczek, Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych, bp Adrian Korczago, Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna oraz Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński.

Tekst i foto: Szpital Śląski w Cieszynie


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl