Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Magnoliowym Szlakiem

2019-04-16Pomysłodawcami Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie była Danuta Pawłowicz i Mariusz Makowski. Kontynuując tę wspaniałą tradycję Muzeum Śląska Cieszyńskiego 14 kwietnia zaprosiło mieszkańców miasta i gości na magnoliowy spacer.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się wraz z godziną 15.00 na placu Kościelnym w sąsiedztwie pomnika ks. Jerzego Trzanowskiego i prowadziło ulicami Sienkiewicza, Raszki, 3 Maja przez plac Wolności i ulicę Limanowskiego aż do Parku Pokoju.

Magnoliowy Szlaki
W tym roku z inicjatywy Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz władz Miasta Cieszyna w Parku Pokoju posadzone zostały dwa krzewy magnolii, upamiętniające wspomnianych pomysłodawców – Danutę Pawłowicz oraz Mariusza Makowskiego. Krzewy magnolii – Susan, osobiście posadzili Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz Marian Dembiniok, Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Rozsławione kwitnące krzewy przedstawili podczas spaceru Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta Cieszyna, zaś o ich tle, czyli o właścicielach willi, którzy magnolie w swych ogrodach sadzili, opowiedziała Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

- Z końcem XIX wieku stały się one symbolem statusu majątkowego i ozdobą ogrodów zamożniejszych mieszkańców Cieszyna - wyjaśniała podczas spaceru Irena French.

Warto nadmienić, że Cieszyński Szlak Kwitnącej Magnolii, co roku przyciąga nie tylko wielu mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej, ale również turystów, którzy przybywają do naszego miasta z odległych zakątków Polski.

Tekst BSK

Foto Krzysztof Telma


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9