Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Magnoliowym Szlakiem

2019-04-16Pomysłodawcami Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie była Danuta Pawłowicz i Mariusz Makowski. Kontynuując tę wspaniałą tradycję Muzeum Śląska Cieszyńskiego 14 kwietnia zaprosiło mieszkańców miasta i gości na magnoliowy spacer.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się wraz z godziną 15.00 na placu Kościelnym w sąsiedztwie pomnika ks. Jerzego Trzanowskiego i prowadziło ulicami Sienkiewicza, Raszki, 3 Maja przez plac Wolności i ulicę Limanowskiego aż do Parku Pokoju.

Magnoliowy Szlaki
W tym roku z inicjatywy Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz władz Miasta Cieszyna w Parku Pokoju posadzone zostały dwa krzewy magnolii, upamiętniające wspomnianych pomysłodawców – Danutę Pawłowicz oraz Mariusza Makowskiego. Krzewy magnolii – Susan, osobiście posadzili Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz Marian Dembiniok, Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Rozsławione kwitnące krzewy przedstawili podczas spaceru Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta Cieszyna, zaś o ich tle, czyli o właścicielach willi, którzy magnolie w swych ogrodach sadzili, opowiedziała Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

- Z końcem XIX wieku stały się one symbolem statusu majątkowego i ozdobą ogrodów zamożniejszych mieszkańców Cieszyna - wyjaśniała podczas spaceru Irena French.

Warto nadmienić, że Cieszyński Szlak Kwitnącej Magnolii, co roku przyciąga nie tylko wielu mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej, ale również turystów, którzy przybywają do naszego miasta z odległych zakątków Polski.

Tekst BSK

Foto Krzysztof Telma


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl