Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyn na... majówkę!

2019-04-17Cieszyn na
Już niedługo Święta Wielkanocne! Dlatego tym razem, nietypowo, zaserwujemy Państwu zapowiedzi nie na najbliższą sobotę i niedzielę, a na długi weekend 27.04-03.05. Nie macie jeszcze planów na majówkę? Świetnie się składa, bo nie możemy sobie wyobrazić lepszego miejsca na spędzenie tego czasu niż Cieszyn. Będzie się tu działo!

Co nas czeka? 27.04-03.05 21. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”

27.04, godz. 10:00 126P Party Bike – Impreza zaczyna się na granicy

27.04, godz. 10:00 Sprzątanie Olzy

27.04, godz. 10:00 Maraton fitness „Kilometry dobra”

27.04, godz. 12:00 Logopedyczny głos: warsztaty z Dobrosławą Geiger – Falkowską

28.04 Cieszyński Jarmark na Granicy

28.04, godz. 12:00 11. Cieszyński Fortuna Bieg

01.05, godz. 17:30 Koncert wolności na cieszyńskim Rynku

02.05, 04.05, godz. 20:30 Nocne zwiedzanie Wzgórza Zamkowego

03.05, godz. 11:30 Biało-czerwone świętowanie – obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Kino na Granicy


Kino na Granicy: 26.04-3.05, Cieszyn/Czeski CieszynJak majówka w Cieszynie, to Kino na Granicy! Od 26 kwietnia do 3 maja Cieszyn i Czeski Cieszyn rozbłyśnie gwiazdami. Z okazji festiwalu miasto wypełni się znanymi gośćmi, którzy przyjadą tu na coroczne święto polsko-czesko-słowackiej kultury. W programie nie tylko filmy, których jest ponad 190. To także wystawy, koncerty i debaty. Wrażeń bez granic!

Najważniejsze punkty programu:

Retrospektywy: w tym roku pokazane zostaną najważniejsze filmy Jaromira Hanzlika, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie, Milana K˛ażko, Jana ęvankmajera i Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.

Femme fatale: m.in. Joanna Kulig w „Zimnej wojnie”, Grażyna Szapołowska w „Krótkim filmie o miłości”.

Nowe filmy polskie, czeskie i słowackie: najnowsze, nagradzane filmy zarówno z Polski, jak i zza południowej granicy.

Katowice filmu: przegląd twórczości absolwentów katowickiej szkoły filmowej.

Wolność. 1989: rok 2019 to 30. rocznica „Jesieni Ludów” 1989 roku. Z tej okazji pokazane zostaną najciekawsze filmy poświęcone wolności, m.in. „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.

In memoriam: Kora: artystka dla wielu z nas stała się ucieleśnieniem wolności. Podczas festiwalu zostaną wyświetlone filmy z nią związane, odbędzie się spotkanie poświęcone Korze, do Cieszyna przyjedzie też sam Kamil Sipowicz.

Kino na Granicy


Debaty, spotkania, wykłady: cykl spotkań poświęconych polskiej, czeskiej, słowackiej kulturze po 1989 roku, m.in. „30 lat demokracji” z Hanną Suchocką (byłą polską premier), Petrem Pithartem (byłym czeskim premierem), Ivetą RadiŔovą (byłą słowacką premier) i Gy÷rgy Vargą (byłym ambasadorem Węgier w Czechosłowacji).

To tylko mały ułamek wszystkich atrakcji, jakie planowane są podczas „Kina na Granicy”! Święto kina nad Olzą to również liczne wystawy, koncerty, warsztaty… W Klubie Otwartym Browaru Zamkowego każdego dnia festiwalu odbywać się będą koncerty i imprezy afterparty:

27.04, 22:00 DECENT ELEPHANT (PL) | 23:30 Afterparty – KRTL

28.04, 22:30 OXFORD DRAMA (PL) | ok. 00:30 Afterparty – IMO-TEP (CZ)

29.04, 22:30 LUVVER (SK) | ok. 00:30 Afterparty – DJ CHYTRY

30.04, 22:30 VLO«TE KO╚KU (CZ) | ok. 00:30 Afterparty – Mr. G

01.05, 23:00 Afterparty - DJ Wake Up & Mazubar

02.05, 22:30 KRÓL (PL) | ok. 00:30 Afterparty – PODAJ KABEL

Organizatorzy zapraszają również na Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja na Rynku w Cieszynie o godz. 17:30. Wystąpią m.in. Martyna Jakubowicz, Tomek Lipiński, Haydamaky i Stasiuk. Wstęp na to wydarzenie jest wolny!

http://Kino na Granicy
Nie jesteśmy w stanie opisać w skrócie całego programu tegorocznej edycji „Kina na Granicy”, dlatego zapraszamy na stronę organizatora: www.kinonagranicy.pl. Zapraszamy również do lektury Wiadomości Ratuszowych, które ukażą się 26 kwietnia, gdzie opublikujemy obszerną informację na temat festiwalu!

Wydarzenia towarzyszące Kinu na Granicy to również:

http://Impreza


126P Party time: Impreza zaczyna się na granicy

Imprezowa riksza, będąca hybrydą rowera i kultowego „malucha”, Fiata 126p, będzie oczekiwać na pasażerów w okolicach przejścia granicznego. Czy zachwyci Was ten wyjątkowy pojazd, w którym znajdziecie m.in. nagłośnienie, imprezowe gadżety? Musicie przekonać się sami!

http://Cieszynski Jarmark


28 kwietnia na Rynku zagości również Jarmark na Granicy. Z okazji cieszyńskiego święta kinomanów do naszego miasta przyjadą twórcy i rękodzielnicy z całego kraju. Będzie to doskonała okazja, by zakupić wyjątkowe, niepowtarzalne przedmioty – biżuterię, bibeloty, dekoracje, prezenty. Serdecznie zapraszamy!

Majówka w Cieszynie to jednak nie tylko Kino na Granicy i imprezy mu towarzyszące. Gwarantujemy, że absolutnie nikt nie będzie się nudził!

Majówka


Czyn społeczny świetnym pomysłem na rozpoczęcie długiego weekendu! :) Dlatego zapraszamy na Sprzątanie Olzy, które rozpocznie się w sobotę 27 kwietnia o godz. 10:00 na Campingu Olza przy Alei Łyska 16. Podzieleni na trzy grupy (wodniacką, rowerową i pieszą) będziemy przemieszać się rzeką lub wzdłuż niej, zbierając po drodze śmieci. Następnie wrócimy na grilla za boiskiem Pod Wałką, by zjeść coś ciepłego i spędzić mile czas. Zapraszamy!

I Rodzinny


Są jeszcze inne sposoby na to, by zrobić coś dobrego. PSONI Cieszyn zaprasza na maraton fitness „Kilometry Dobra”, który odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godz. 10:00 w Hali Sportowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Organizatorzy zapraszają wszystkich, niezależnie od wieku. Wstęp kosztuje 10 zł, dzieci wchodzą za darmo. Cały dochód zostanie przekazany na dokończenie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. To wspaniała okazja, by zadbać o formę i wspomóc budowę ośrodka dla potrzebujących jednocześnie! Nie może was tam zabraknąć!

Akademia


Ponadto Akademia Dźwięku w Cieszynie zaprasza na warsztaty logopedyczne z Dobrosławą Geiger-Falkowską. Ta specjalistka od głosu pomoże wyjść ze złych nawyków, będzie można poćwiczyć również na lekcjach śpiewu! Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy. Szczegóły na Facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2446378708723861/ Zapraszamy w sobotę 27 kwietnia o godz. 12:00 do Akademii Dźwięku – Daj Głos w Cieszynie.

Fortuna Biega


Weekend majowy w Cieszynie to również 11. Cieszyński FORTUNA Bieg! Już 28 kwietnia biegacze będą mogli spróbować swych sił w biegu prowadzącym ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Ta wielka sportowa impreza co roku przyciąga do naszego miasta tłumy biegaczy i kibiców z całego świata. W poprzednich biegach udział wzięli zawodnicy z różnych państw takich jak: Kenia, Ukraina, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Mołdawia, Słowacja, Węgry i oczywiście Czechy. Start: godz. 12:00. Nie można tego przegapić!

Nocne Zwiedzania


Choć Wzgórze Zamkowe jest zachwycające o każdej porze dnia, nocą nabiera szczególnego roku. Dlatego szczególnie polecamy – wszystkim, zarówno mieszkańcom, jak i turystom – Nocne Zwiedzanie Wzgórza Zamkowego, które odbędzie się 2 i 4 maja o godz. 20:30. Przewodnik będzie czekał na chętnych przy Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn (budynek C). Czas trwania spaceru: około 3 godziny. W razie deszczowej pogody zastrzegamy możliwość odwołania spaceru.

Świętowanie


3 maja zapraszamy wszystkich na wspólne, Biało-Czerwone Świętowanie w Cieszynie, które rozpocznie się na Rynku w Cieszynie od godz. 11:30.W programie m.in. koncert Orkiestry Dętej „Cieszynianka”, wspólne śpiewanie hymnu państwowego, a także lekcja śpiewu patriotycznego. O 14:00 rozpocznie się druga część imprezy – „Z przytupem”. W programie m.in.: występ kapel ludowych, warsztaty plastyczne, artystyczne i plecionkarskie dla dzieci, stoiska z rękodziełem i tradycyjnym jadłem. Wydarzenie to jest organizowane w ramach realizacji projektu „Kaj indzi inakszy u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego”. Zapraszamy!

Widzicie? Nie ma lepszego miejsca na majówkę niż Cieszyn! Serdecznie zapraszamy do naszego miasta!

fot. mat. pras.

fot. mat. pras.

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Wojciech Wandzel

foto: Wojciech Wandzel

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

foto: Wojciech Wandzel

foto: Wojciech Wandzel

foto: Facebook organizatora

foto: Facebook organizatora

fot. mat. pras.

fot. mat. pras.

fot. mat/pras

fot. mat/pras

foto: Wojciech Wandzel

foto: Wojciech Wandzel

foto: kampas-sport.eu

foto: kampas-sport.eu


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl