Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. mat/pras

fot. mat/pras

Cieszyn w Związku Miast Polskich – promocja i współpraca

2019-05-13Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy prawie 300 samorządów miejskich.

Warto podkreślić, że aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację oraz dąży do lepszego rozwoju polskich miast. Z województwa śląskiego do Związku łącznie z Cieszynem należy 28 miast. Działania Związku Miast Polskich koncentrują się między innymi na wsparciu eksperckim, wymianie doświadczeń, promocji miast a także współpracy zagranicznej. Poprzez udział w licznych gremiach krajowych i międzynarodowych Związek stara się być aktywnym i skutecznym ambasadorem spraw samorządowych oraz partnerem merytorycznym polskich miast.

11 kwietnia w Warszawie podczas Debaty, której organizatorem był Związek Miast Polskich wraz z innymi korporacjami samorządowymi uczestniczyli samorządowcy, eksperci oświatowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kadry kierowniczej szkół nie mogło również zabraknąć naszego miasta. Cieszyn podpisał się pod apelem o podjęcie rzetelnej debaty na temat sytuacji oświatowej, w tym o wypracowanie standardów oświatowych i sposobu wynagradzania nauczycieli.

Naszego miasta nie zabrakło również podczas Kongresu Małych i Średnich Miast, który odbywał się w Wałbrzychu 24 kwietnia. 250 samorządowców i ekspertów dyskutowało o sytuacji, problemach, ale i szansach dla małych i średnich miast. Warto podkreślić, że uczestnicy konferencji wypracowali i przyjęli raport dotyczący stanu i potrzeb małych i średnich miast. Należy zauważyć, że rozwój społeczno-gospodarczy w poszczególnych regionach kraju ulega coraz większemu zróżnicowaniu. W wielu ośrodkach miejskich i na obszarach leżących poza dużymi aglomeracjami obserwuje się zmniejszenie dynamiki rozwoju, a także narastanie niekorzystnych procesów społecznych. Zdecydowana większość ze 122 miast średnich, tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, wskazanych w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znajduje się w tych obszarach.

fot. mat/pras


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl