Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

ZaczynamOdSiebie

2019-05-1111 maja ruszyła kampania Dzień bez Śmiecenia. W tym roku jej hasło brzmi ZaczynamOdSiebie.

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki), a dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) musi zostać poddanych recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 60 proc. do 2030 r. oraz 65 proc. do 2035 r. Obecnie jest to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą eko projektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, aby nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów, i nie będą poprawnie segregować.

- Dlatego zachęcamy do prowadzenia własnych działań edukacyjnych np. konkursów, warsztatów, pogadanek na temat segregacji odpadów. Pomogą w tym materiały dostępne w zakładce Do Pobrania. Zapraszamy również do dołączenia do nas na Facebooku oraz korzystania z ciekawych infografik, filmików i innych materiałów na temat segregacji odpadów znajdujących się na stronie – wyjaśnia Monika Wyciechowska, koordynator Projektu.

Od 7 maja do 5 czerwca na facebooku Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne Kartki. Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach Dzień Bez Śmieci.

11 maja na facebooku Dzień Bez Śmiecenia będzie miała premierę elektroniczna Kartka, którą chcemy sprawdzić ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów – tak by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia. Jesteśmy gotowi na Eco Design. Będziemy w ten sposób zachęcać producentów do spojrzenia na swoje opakowania pod względem ich ekologicznego zrównoważenia, a konsumentów do świadomych wyborów w sklepie.

Kartki i informacje są dostępne na www.dzienbezsmiecenia.pl , skąd można je pobrać, i wysłać do swoich współpracowników, znajomych lub przyjaciół. Zachęcamy również do umieszczania Kartek na własnych stronach internetowych i intranetowych.

Pamiętaj żeby wysłać nam adresy do tych stron: m.wyciechowska@rekopol.pl

Poza kartkami dostępne są również gry – zachęcamy do zabawy w szkołach, w pracy, jak również w domu z rodziną. Wspólna rozrywka jest świetnym otwarciem do rozmowy o ekologii. Zachęcamy również do organizowania działań ekologicznych ( warsztaty, szkolenia, pikniki, konferencje) między 6 maja, a 5 czerwca. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajdziesz materiały edukacyjne i ciekawostki, które pomogą zaaranżować własne inicjatywy. Jeśli poinformujesz nas o swojej inicjatywie – umieścimy ją na naszej stronie w zakładce Wydarzenia. Zapraszamy do dzielenia się zdjęciami – możesz wstawić swoje zdjęcie na facebook Dzień Bez Śmiecenia, lub na prywatny profil z hashtagiem #ZaczynamOdSiebie.

Warto aktywnie brać udział w akcji, dzielić się wiedzą i organizować własne inicjatywy.

Wszyscy zaangażowani zostaną nagrodzeni specjalnymi certyfikatami.

Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na facebooku Dzień Bez Śmieci.

Przygotowaliśmy wiele wskazówek – jak prostymi krokami każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na stan naszego środowiska. Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki, i wspólnie z nami – Zacznij Od Siebie!

mat/pras


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl