Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pij wodę z kranu - W CIESZYŃSKIEM TAKŻE

2019-06-28


Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej dołączyły do grupy polskich zakładów wodociągowych, które promują picie wody prosto z kranu. Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Glasgow kranówka ma bardzo wiele zalet zarówno tych zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Nad jakością wody czuwa laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej oraz sanepid.

Zdrowa woda

Woda z kranu jest czysta i bezpieczna. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować. Zawiera składniki mineralne niezbędne do życia każdego człowieka, w tym wapń, magnez, sód i potas. Suma składników mineralnych to 464 mg/l. Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje właśnie tych składników, a ich niedobory można uzupełniać poprzez picie wody z kranu. Wapń i magnez, które z jednej strony stanowią o twardości wody, jednocześnie powodują, że woda jest bogatsza w składniki.

Bezpieczna i ekologiczna

Woda z kranu zawiera śladowe ilości chloru, które zapobiegają rozwojowi niektórych bakterii. Chlor działa bowiem jak spożywczy czynnik konserwujący i gwarantuje utrzymanie właściwości sanitarnych wody.

Picie wody z kranu jest bardzo ekologiczne. Wiele miast i regionów zarówno Polski, jak i Europy wypowiedziało wojnę plastikom w każdej postaci. Jeśli korzystamy z kranówki chronimy środowisko, nie zwiększając produkcji plastikowych butelek.

10 tysięcy tańsza

Produkcja wody butelkowanej jest 10 tysięcy razy droższa niż wody z kranu. Zapakowanie i dystrybucja – czasem na drugiej półkuli – wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Będziemy promować naszą wodę

- Podczas Święta Trzech Braci w Cieszynie rozdawaliśmy naszą wodę prosto z kranu - mówi Beata Halama, prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu - będziemy tę akcję kontynuować w innych miastach i miejscowościach powiatu cieszyńskiego przez całe lato. Jakość wody dostarczanej mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej jest regularnie badana w nowoczesnym laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 700 analiz próbek wody.

 

Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl