Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Patrole rowerowe w cieszyńskiej komendzie

2019-07-02


Lato w pełni, a aura zachęca do spędzania czasu poza domem. Zdecydowanie chętniej korzystamy z rowerów, łyżworolek oraz innego sprzętu sportowego. Zwiększona aktywność fizyczna powoduje również wzrost zagrożeń. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo osób aktywnie spędzających czas, w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie utworzona została specjalna grupa policjantów, którzy będą pełnić służbę na rowerach.

Wczoraj po raz pierwszy policjanci na rowerach patrolowali głównie teren Dzięgielowa. Podczas służby post. Marcin Wigłasz i post. Szymon Kozłowski dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących w 70. Tygodniu Ewangelizacyjnym, służyli swoją pomocą turystom i oczywiście mieszkańcom, a także udzielali rad dotyczących bezpieczeństwa. W związku z dużym ruchem pieszych w rejonie centrum, zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Grupa rowerowa będzie działała w okresie wiosenno-letnim. Policjanci grupy rowerowej będą pełnili służbę przede wszystkim w rejonie miejsc rekreacyjnych, takich jak parki, zbiorniki wodne, lasy oraz oczywiście przy trasach rowerowych. Mundurowych na rowerach będzie można spotkać także w centrum czy też innych miejscach, gdzie poruszanie się samochodem jest utrudnione bądź mocno niewygodne.

Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych? Stróże prawa z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie granatową. Podobnie jak w innych przypadkach, na ramionach policjanci mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu są krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, zamiast czapki służbowej z daszkiem mundurowi wyposażeni są w kaski rowerowe. Istotna informacja jest też taka, że policjanci grupy rowerowej, będą pełnić tzw. służbę patrolową, czyli będą reagować na przestępstwa i wykroczenia oraz podejmować interwencje, nakładać mandaty i pouczać sprawców wykroczeń.

Obecnie cieszyńska policyjna grupa rowerowa dysponuje 4 rowerami. Mamy nadzieję, że widok mundurowych na rowerze już niedługo będzie czymś powszechnym na ulicach naszego powiatu, a służba pełniona w ten sposób pozwoli uniknąć kolejnych zagrożeń oraz wpłynie na wzrost bezpieczeństwa w mieście.

tekst i foto - źródło: KPP Cieszyn


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl