Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Miasta partnerskie na Święcie Trzech Braci

2019-07-08


Podczas tegorocznej edycji Święta Cieszyn odwiedziły delegacje z trzech miast partnerskich: Pucka - z Burmistrz miasta Hanną Pruchniewską na czele, Roż˛avy (Słowacja) pod wodzą Burmistrza Miasta Michala Domika oraz Balchika (Bułgaria) pod przewodnictwem dyr. Domu Kultury Danielą Raychevą Dimitrovą.

Wszystkie miasta zaprezentowały swój program artystyczny w niedzielne popołudnie na rynku. Balchik reprezentował młodzieżowy zespół pieśni i tańca ”Balik”, który z dużym wigorem przedstawił bułgarski folklor. Żywiołowe tańce przeplatane były spokojniejszymi utworami słowackimi odśpiewanymi przez chór zespołu folklorystycznego z Roż˛avy „Dubina”. Oba zespoły występowały w przepięknych, tradycyjnych strojach swojego regionu. Na zupełnie inny rodzaj prezentacji zdecydował się w tym roku Puck – ich program oparty był na muzyce współczesnej - zaśpiewał Szymon Reszka z duetem tanecznym Darią Potrykas i Oliwią Obrębską oraz wystąpił zespół ColoRed. Puck pokazał się również na stoisku z potrawami kaszubskimi przygotowanymi do degustacji przez Koło Gospodyń Miejskich, a na stoisku kaszubskim można było zapoznać się z ofertą kulturalną i promocyjną miasta oraz regionu.

Członkowie puckiej Rady Seniorów i in. stowarzyszeń pozarządowych spotkali się z cieszyńskimi przedstawicielami Rady Seniorów, miejmy nadzieję, że ustalenia poczynione podczas spotkania przyniosą pożytek obu miastom. Nie zabrakło również oficjalnej części – spotkania wszystkich gości z Burmistrz Miasta Gabrielą Staszkiewicz i jej zastępcami pp. Krzysztofem Kaszturą i Przemysławem Majorem, a także Przewodniczącym Rady Miejskiej Remigiuszem Jankowskim i Wiceprzewodniczącym Krystianem Kukuczką oraz mniej oficjalnych spotkań z radnymi Rady Miejskiej Cieszyna podczas święta. Goście wzięli udział w programie Święta Trzech Braci oraz zwiedzali miasto.

Podsumowując ich pobyt wydaje się jednak, że czas na prezentacje artystyczne miast partnerskich był z konieczności zbyt ograniczony, wielość atrakcji ŚTB nie pozwoliła na skupienie się na gościach, w konsekwencji ich potencjał nie został do końca wykorzystany. Być może spotkania z miastami partnerskimi powinny odbywać się w innej formule. Zapraszamy Państwa do wyrażania swoich opinii, ocen i wniosków i przesyłanie ich na turystyka@um.cieszyn.pl. Wszystkie zostaną wzięte pod uwagę.

Nieoficjalnie jednak już wiadomo, że goście uznali pobyt w naszym mieście za udany, bo Cieszyn - jak zwykle - robi wrażenie…

tekst/fot. RK


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl