Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Miasta partnerskie na Święcie Trzech Braci

2019-07-08


Podczas tegorocznej edycji Święta Cieszyn odwiedziły delegacje z trzech miast partnerskich: Pucka - z Burmistrz miasta Hanną Pruchniewską na czele, Rožňavy (Słowacja) pod wodzą Burmistrza Miasta Michala Domika oraz Balchika (Bułgaria) pod przewodnictwem dyr. Domu Kultury Danielą Raychevą Dimitrovą.

Wszystkie miasta zaprezentowały swój program artystyczny w niedzielne popołudnie na rynku. Balchik reprezentował młodzieżowy zespół pieśni i tańca ”Balik”, który z dużym wigorem przedstawił bułgarski folklor. Żywiołowe tańce przeplatane były spokojniejszymi utworami słowackimi odśpiewanymi przez chór zespołu folklorystycznego z Rožňavy „Dubina”. Oba zespoły występowały w przepięknych, tradycyjnych strojach swojego regionu. Na zupełnie inny rodzaj prezentacji zdecydował się w tym roku Puck – ich program oparty był na muzyce współczesnej - zaśpiewał Szymon Reszka z duetem tanecznym Darią Potrykas i Oliwią Obrębską oraz wystąpił zespół ColoRed. Puck pokazał się również na stoisku z potrawami kaszubskimi przygotowanymi do degustacji przez Koło Gospodyń Miejskich, a na stoisku kaszubskim można było zapoznać się z ofertą kulturalną i promocyjną miasta oraz regionu.

Członkowie puckiej Rady Seniorów i in. stowarzyszeń pozarządowych spotkali się z cieszyńskimi przedstawicielami Rady Seniorów, miejmy nadzieję, że ustalenia poczynione podczas spotkania przyniosą pożytek obu miastom. Nie zabrakło również oficjalnej części – spotkania wszystkich gości z Burmistrz Miasta Gabrielą Staszkiewicz i jej zastępcami pp. Krzysztofem Kaszturą i Przemysławem Majorem, a także Przewodniczącym Rady Miejskiej Remigiuszem Jankowskim i Wiceprzewodniczącym Krystianem Kukuczką oraz mniej oficjalnych spotkań z radnymi Rady Miejskiej Cieszyna podczas święta. Goście wzięli udział w programie Święta Trzech Braci oraz zwiedzali miasto.

Podsumowując ich pobyt wydaje się jednak, że czas na prezentacje artystyczne miast partnerskich był z konieczności zbyt ograniczony, wielość atrakcji ŚTB nie pozwoliła na skupienie się na gościach, w konsekwencji ich potencjał nie został do końca wykorzystany. Być może spotkania z miastami partnerskimi powinny odbywać się w innej formule. Zapraszamy Państwa do wyrażania swoich opinii, ocen i wniosków i przesyłanie ich na turystyka@um.cieszyn.pl. Wszystkie zostaną wzięte pod uwagę.

Nieoficjalnie jednak już wiadomo, że goście uznali pobyt w naszym mieście za udany, bo Cieszyn - jak zwykle - robi wrażenie…

tekst/fot. RK


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl