Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

29. wakacyjna przygoda z językiem polskim

2019-07-12


220 studentów z niemal całego świata (m.in. z Argentyny, Białorusi, Brazylii, Cypru, Chin, Francji, Gruzji, Indii, Indonezji, Maroka, Singapuru, USA, Włoch i wielu innych krajów) 31 lipca przybędzie do Cieszyna, by przez miesiąc uczyć się języka polskiego.

Od 1 do 29 sierpnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbywać się będzie 29. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Obcokrajowcy przez cały miesiąc będą zgłębiać tajniki polskiej mowy i poznawać bogactwo naszej kultury. Są wśród nich stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, finansowani przez Senat RP Polonusi z całego świata, studenci zagranicznych polonistyk, nauczyciele, tłumacze literatury polskiej na inne języki.

Letnia szkoła daje uczącym się znakomitą okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego, obejmującego 5 godzin dziennie (łącznie 100 godzin), znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Ponadto zagraniczni goście będą brali udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni. Poznają wiele faktów – m.in. tych związanych z tegorocznymi rocznicami, wysłuchają wykładów o Stanisławie Wyspiańskim i Witoldzie Gombrowiczu, poznają przebieg Powstań Śląskich, przeanalizują wiersze współczesnych polskich poetów. Wieczorami wezmą udział w grach i zabawach, koncertach, spotkaniach poetyckich, a w weekendy w ramach wycieczek dydaktyczno-krajoznawczych zwiedzą najbardziej interesujące miejsca południowej Polski (Beskid Śląski, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków i Katowice). Będą też grać w piłkę nożną i siatkówkę, zorganizują sami dla siebie spartakiadę i spotkają się z cieszyńskimi olimpijczykami.

Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego obcokrajowcy będą walczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia podczas Wieczoru Narodów przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku. Będą tańczyć, śpiewać i częstować publiczność specjałami swoich kuchni. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.

Inauguracja 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego, a także miłośnicy języka polskiego z całego świata.

mat.pras


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl