Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać!

2019-07-22


- Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Natomiast każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności – przestrzega Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

Apel ma związek z faktem, iż w ostatnim czasie kilku mieszkańców Cieszyna odebrało telefony od nieznajomych osób, którzy podawał się za ich krewnego.

- Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom – czytamy w informacji.

Tylko 11 lipca odnotowano aż pięć takich zdarzeń. Trzy spośród nich zakończyły się usiłowaniem oszustwa, ponieważ osoby, które odebrały telefon były czujne i dociekliwe. Niestety dwie mieszkanki Cieszyna dały się zwieść przestępcom i przekazały gotówkę oszustom. Sprawą oszustwa zajmą się teraz prawdziwi policjanci. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. Powyższy model jest obecnie najczęściej stosowanym przez oszustów w stosunku do swoich ofiar, ale nie jedynym, dlatego apelujemy o czujność!

Warto tę informację przekazać innym osobom w rodzinie oraz w okolicy. Przede wszystkim osobom starszym, zamieszkującym samotnie.

Kilka porad, które pomogą ustrzec się oszustów:

✔️ Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

✔️ Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby.

✔️ Nie przechowujmy większych sum w domu, w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą, gdzie szukać oszczędności.

✔️ Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.

✔️ Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.

mat.pras/BSK

fot. pixabay.com/pl/


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl