Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Porozumienie z przedsiębiorcami

Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o. podpisał porozumienie z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w komunalnych lokalach użytkowych, stanowiącymi własność Gminy Cieszyn. Porozumienie jest odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców i ma charakter symboliczny. - Ustalenia wchodzą w życie od 1 września, każdorazowo na podstawie indywidualnego wniosku przedsiębiorcy – mówi Elżbieta Domagała, prezes zarządu ZBM.

Porozumienie wspiera przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w Śródmieściu – tj. Rynek, ul. Głęboka, ul. Olszaka, ul. Mennicza, ul. Wyższa Brama, ul. Górny Rynek, Pl. Św. Krzyża, ul. Sejmowa, ul. Szeroka i ul. Stary Targ.

W ramach porozumienia zaproponowano:
obniżenie stawki czynszu najmu, na okres do 5 lat, wieloletnim najemcom, , w ten sposób że:
- przedsiębiorca, który wynajmuje dany lokal powyżej 10 lat - obniżenie stawki czynszu o 10 %;
- przedsiębiorca, który wynajmuje dany lokal powyżej 20 lat - obniżenie stawki czynszu o 20 %;
Warunkiem udzielenia obniżki jest regularne uiszczanie bieżących zobowiązań z tytułu czynszu najmu oraz brak zaległości na dzień udzielenia obniżenia stawki czynszu najmu. Najemcy którzy kontynuowali najem na podstawie obowiązujących zasad mogą ubiegać się o doliczenie okresu swoich poprzedników, jednak nie więcej niż 10 lat wstecz. Obniżki obowiązywać będą od dnia 1 września 2019 roku i mogą zostać ograniczone jeżeli Najemcy nie będą realizować swoich zobowiązań określonych w niniejszym porozumieniu, a także jeżeli sytuacja gospodarcza lub finansowa będzie to uzasadniała.

Spółka, w celu zwiększenia atrakcyjności obiektów oraz poprawy stanu technicznego wynajmowanych lokali proponuje wprowadzić zmiany w rozliczaniu prac remontach w lokalach użytkowych, w ten sposób, że umożliwić dofinansowanie do 50% poniesionych nakładów na:
- malowanie lokalu wraz z naprawą tynków, malowanie podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej - nie częściej niż raz na pięć lat, po pięciu latach prowadzenia działalności w lokalu,
- wykonanie w lokalu instalacji wodno - kanalizacyjnej dla celów socjalnych lub wykonanie w lokalu WC i jego wydzielenie,
- wymianę zamortyzowanego kotła c. o. na nowy z zamkniętą komorą spalania,
- wykonanie instalacji grzewczej elektrycznej - wartość instalacji wraz z grzejnikami,
- wymianę stolarki okiennej i drzwi wejściowych wraz z niezbędnymi ustaleniami i projektem (jeśli zachodzi konieczność jego wykonania) oraz zmienić wartość jednostkową m2 witryny poprzez zwiększenie do 1800 zł brutto za m2 na podstawie wskaźnika wzrostu cen i usług w budownictwie.

W związku z obniżkami najemcy zobowiązują się uczestniczyć w programach promocyjnych śródmieścia, np. akcjach rabatowych, wyprzedażowych, w okresach wydłużonego czasu handlu w szczególności w okresach przedświątecznych lub związanych z imprezami organizowanymi na terenie śródmieścia itp.
W związku z robotami prowadzonymi w rejonie ul. Głębokiej związanymi z budową sieci cieplnej, powodującymi utrudnienia w pracy lokali użytkowych, wprowadzić jednorazowe obniżenie stawki czynszu najmu w wysokości 60% stawki czynszu za 1 miesiąc, dla najemców lokali użytkowych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonych robót.


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl