Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Twórcy

Twórcy

Plener malarski w Roż˛avie

2019-08-26


Już stało się tradycją, że początkiem sierpnia w słowackiej Roż˛avie – mieście partnerskim Cieszyna odbywa się Międzynarodowy Plener Malarski. Uczestnikami są przedstawiciele miast partnerskich.

W tej edycji trwającej 2-10 sierpnia 2019 r., oprócz cieszyńskich artystów udział wzięli przedstawiciele Budapesztu – Belvaros, Lipotvaros, Gyergyoszentmiklos, Szerencsu i Roż˛avy. Tym razem Cieszyn reprezentowały dwie absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie: Anna Czarnota i Marcjanna Wysocka. Oto krótkie podsumowanie wyjazdu:

„…Była to okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany artystycznych doświadczeń. Mimo barier językowych dobrze dogadałyśmy się z organizatorami, jednogłośnie możemy stwierdzić, że Słowacy to bardzo uprzejmi, otwarci i gościnni sąsiedzi. Zapewnili nam atrakcyjne zakwaterowanie i pyszne jedzenie. Wspólnie zwiedziliśmy stare kościoły zachwycające neogotyckim stylem. Zachowana przez stulecia sztuka sakralna była obiektem westchnień dla wielu wrażliwych oczu. Atrakcją była też wyprawa do jaskini i zwiedzanie lokalnych archeologicznych odkryć. Od poniedziałku do piątku mieliśmy czas na pracę twórczą. Każdy uczestnik wykonał minimum 2 obrazy, które wspólnie prezentowaliśmy na wystawie wieńczącej plener. To wydarzenie było okazją do spotkania artystów profesjonalnych i amatorów, przedstawicieli różnych krajów i kultur, młodych i starszych twórców. Mimo różnic stworzyliśmy zespół malarzy i twórczo spędziliśmy razem czas w przepięknym miejscu. Każdy plener tworzą ludzie i to atmosfera sprawia, że chce się działać. Było to przyjemne i cenne doświadczenie. Marcjanna Wysocka.

Marcjanna Wysocka

Absolwentka studiów magisterskich kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz studiów I stopnia na kierunku Malarstwo i projekty interdyscyplinarne. Obecnie doktorantka w Zakładzie Rzeźby Instytutu Sztuki.

Anna Czarnota

Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunkach: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz Malarstwo i projekty interdyscyplinarne w 2018 r. Główne obszary działalności artystycznej to malarstwo olejne, litografia i witraż.

Również tradycją jest wystawa, którą organizator pleneru - ObŔianske zdrużenie Pre partnerskÚ mestß Roż˛avy realizuje podczas wrześniowych DnÝ mestß Roż˛avy, aby powstałe podczas pleneru dzieła zaprezentować szerokiej publiczności.

rk


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl