Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2020
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Kolejny sezon edukacyjny w Pracowni Multimedialnej

2019-09-03


Nowy rok szkolny to nowa oferta edukacyjna Pracowni Multimedialnej w Bibliotece Miejskiej. Przygotowano zajęcia dla grup szkolnych (podstawowych i ponadpodstawowych), a także pozalekcyjne spotkania dla dzieci i młodzieży w obszarze filmu, filmu animowanego, fotografii, działań społecznych i artystycznych wokół nowych mediów.

Nowe media, digital storytelling, animacja poklatkowa – coś dla starszych, coś dla młodszych

W propozycjach dla starszych grup znalazły się zajęcia dotyczące najbardziej aktualnych tematów – Nowe media podejmą tematy takie jak fake news, postprawda, mowa nienawiści. 90 minutowe warsztaty są okazją do wspólnej refleksji wokół nowych technologii w codziennym życiu. Zajęcia kierujemy do uczniów szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych.

W ramach Digital Storytellingu zaprosimy dzieci i młodzież do praktycznych zajęć z wykorzystaniem filmu, fotografii, reportażu. Pokażemy jak z wykorzystaniem nowych technologii opowiadać ciekawe i angażujące historie. Przewidywany czas warsztatów wynosi 2-4 godz. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku od 9 lat.

Animowane poranki to zaproszenie dla dzieci od 6 roku życia. Wiersz, alfabet, kulinarny przepis, życzenia świąteczne – istnieje niezliczona ilość inspiracji do stworzenia animacji poklatkowej. Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia, które przybliżą historię kina, będą okazją do stworzenia filmowej etiudy i integracji klasy. Czas trwania zajęć 2-4 godz. Nowością kolejnego sezonu spotkań z animacją jest otwarcie się na najstarszą grupę przedszkolaków. Ponadto, w nowym roku szkolnym, wprowadzamy kolejne techniki pracy (pikselacja, silhouette animation – technika inspirowana teatrem cieni). Tegoroczne zajęcia animacji zachwycą zarówno debiutantów i stałych bywalców Pracowni.

Filmowa Kronika Kobiet – lokalna historia inaczej.

Dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski, w ramach programu Patriotyzm Jutra, od września do listopada przeprowadzimy szereg działań wokół historii kobiet. Warsztaty filmowe i artystyczne, spotkania i projekcje – zaplanowane działania pozwolą upowszechnić sylwetki Niny Górniak, Zofia Kirkor-Kiedroniowej, Janiny Marcinkowej, Stefanii Michejdowa, Doroty Kuszyńskiej. Stworzymy 5 filmów animowanych, wydamy czasopismo artystyczne, przeprowadzimy 10 warsztatów wokół biografii naszych bohaterek. 10 września ruszamy z rekrutacją klas zainteresowanych współtworzeniem Filmowej Kroniki Kobiet.

PorozmawiajMY! Proszę

Jako jedna z 100 bibliotek w Polsce bierzemy udział w działaniu poświęconym dobrej komunikacji. Zapraszamy młodzież do rozmów o… rozmowie. Jak dobrze się komunikować, kiedy dużo nas ze sobą łączy, a jeszcze więcej dzieli. W ramach działania przygotujemy 3 spotkania dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i liceum.
Organizatorem akcji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacja Kocham Polskę.

Po lekcjach

W ofercie pracowni znalazły się dwa cykle zajęć z animacji poklatkowej – dla początkujących i zaawansowanych młodych filmowców. Pracownia Animacji to zaproszenie dla dzieci w wieku 8-13 lat, które lubią działania plastyczne i chcą spróbować swoich sił w dziedzinie filmu animowanego. Podczas warsztatów uczestnicy poznają cały proces produkcji filmu – od stworzenia scenariusza, rozrysowania storyboardu, budowy scenografii, zaanimowania scen, udźwiękowienia, aż do przygotowania uroczystej premiery. Animacja poklatkowa (stop motion) łączy klasyczny warsztat plastyczny (rysowanie/wycinanie /lepienie) z nowymi technologiami – podczas zajęć będziemy korzystać z profesjonalnego sprzętu i oprogramowania do tworzenia filmów animowanych (Dragon Frame, Adobe Premiere).

Zajęcia rozwijają wyobraźnię, uczą opowiadać historie za pomocą obrazu i dźwięku, są lekcją cierpliwości, współpracy w grupie, pozwalają rozwinąć talenty, zdobyć nową pasję, poznać historię filmu animowanego.

Młodzi dziennikarze i dziennikarki

Od października młodzież zaprosimy do współtworzenia redakcji – wszystkich zainteresowanych dziennikarstwem prosimy o uważność – wkrótce ogłosimy nabór, a także przedstawimy nasze wydawnicze plany. Przewidujemy zajęcia fotograficzne, reporterskie, redakcji i składu tekstu.

Jak pracujemy?

Nasze zajęcia zostały przygotowane w oparciu o angażujące metody pracy w multidyscyplinarnym podejściu, które łączy nowe technologie z technikami twórczymi, z troską o wzmacnianie umiejętności współpracy w grupie. Zachęcamy do kontaktu także świetlice, świetlice środowiskowe oraz inne grupy zorganizowane, które chcą skorzystać z oferty zajęć. Zarówno grupom szkolnym i podczas zajęć pozalekcyjnych zapewniamy: dostęp do sprzętu, materiałów warsztatowych, a także profesjonalną opiekę prowadzącej.

Pracownia udziela informacji i przyjmuje zapisy:
mailowo: twojemedia@biblioteka.cieszyn.pl,
telefonicznie: 338520710 wew.12 lub osobiście: Pracownia Twoje Medi@, Biblioteka Miejska w Cieszynie, II piętro sala 207 w poniedziałki-czwartki w godz. 7.00-13.00
Oferta pracowni będzie poszerzana i dostosowywana do potrzeb uczestników i uczestniczek, zachęcamy do śledzenia strony biblioteki www.biblioteka.cieszyn.pl oraz profilu Biblioteki na Facebooku.


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl