Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Narodowe Czytanie w Cieszynie

2019-09-11


Za nami ósma już edycja Narodowego Czytania w Cieszynie, której organizatorem jest Biblioteka Miejska w Cieszynie. Głośne czytanie to zawsze główny punkt imprezy, a towarzyszą mu inne ciekawe działania.

W tym roku z wybranymi, acz wcale niełatwymi w interpretacji tekstami Brunona Schulza zmierzyli się: Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Wiceburmistrz Krzysztof Kasztura, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, radni Cieszyna i powiatu cieszyńskiego oraz czytelnicy cieszyńskiej biblioteki. Tegoroczne wspólne czytanie zyskało też wymiar międzynarodowy, gdyż do lektury zaproszona została Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Gabriela H°ebaŔkovß.

Wydarzenia towarzyszące świętu czytania skoncentrowane były konsekwentnie wokół osoby i twórczości Brunona Schulza oraz szerzej pojętej kultury żydowskiej. Katarzyna Słupczyńska wygłosiła więc wykład pt. „Bruno Schulz – skromny geniusz”, a dr Jacek Proszyk barwnie opowiedział o społeczności żydowskiej na Śląsku Cieszyńskim. Zespół Klezmer przybliżył publiczności tradycyjne żydowskie tańce, zaś Anna Maksymowicz zaprosiła uczestników do Parku Pokoju na warsztaty międzywojennej kuchni żydowskiej, na których uczestnicy stworzyli pyszne dania szabatowe: czulent, chały, rogaliki cynamonowe, a nawet strudel z jabłkami.

W Oddziale dla dzieci, jak zwykle, nie zabrakło plastycznych atrakcji – każdy czytelnik mógł stworzyć okolicznościową przypinkę lub wykonać praktyczną „taszkę na książki”.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Narodowego Czytania był niedzielny spacer na cieszyński kirkut, który poprowadził dr Proszyk, co było gwarancją zagłębienia się w historię cieszyńskich Żydów i poznania kontekstów kulturowych ich bytności na Śląsku Cieszyńskim. Dziękujemy wszystkim czytającym, występującym i prowadzącym za obecność i zaangażowanie!

Tekst i foto: BM

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl