Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pierwsi kandydaci do nowego batalionu 13ŚBOT w Cieszynie

2019-09-26


13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w Cieszynie. Ponad 40. kandydatów do służby w nowym batalionie wzięło właśnie udział w tak zwanym zapoznaniu.

Przyszli żołnierze OT podczas tak zwanego zapoznania dowiadują się jak wygląda 16. dniowe szkolenie podstawowe oraz szkolenia rotacyjne. W czasie wizyty w jednostce mogą także zobaczyć obiekty szkoleniowe jak i zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa”.

- Gdy usłyszałem od dowódcy batalionu jak będzie wyglądać nasza służba upewniłem się tylko w przekonaniu, że wstąpienie do WOT do bardzo dobra decyzja i już nie mogę się doczekać kiedy zostanę „terytorialsem” – mówił Piotr podczas zapoznania.

Jego kolega przyznał, że wcześniej nie zgłaszał się do Wojskowej Komendy Uzupełnień bo czekał na formowanie bataliony w Cieszynie. - Mieszkam w Bielsku – Białej i dojazdy na szkolenia rotacyjne aż do Gliwic bez samochodu byłyby trudne. Gdy tylko usłyszałem, że w końcu i w Cieszynie powstał batalion, natychmiast zgłosiłem się do WKU. – podkreśla Adam.

Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością i poznać warunki pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

W sumie tylko w tym tygodniu w tak zwanych zapoznaniach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej udział wzięło blisko stu kandydatów na żołnierzy OT.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień. 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów a brygada formuje kolejne bataliony – w Cieszynie a także w województwie opolskim.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej to już blisko 22 tys. żołnierzy.

mat.pras - rzecznik prasowy 13ŚBOT


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl