Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Dzieje się w Cieszynie - będziecie zdumieni bogactwem propozycji

2019-09-26


Pożegnaliśmy lato, pora więc podsumować miniony czas i przypomnieć sobie atrakcje, które towarzyszyły tegorocznym wakacjom. A było ich mnóstwo, podobnie, jak osób, które w tych wydarzeniach uczestniczyły.

Lato w Cieszynie było gorące, i nie o pogodzie tutaj oczywiście mowa, ale o ilości wydarzeń odbywających się w mieście nad Olzą. Wstępne statystyki Cieszyńskiego Centrum Informacji wskazują, że w tym roku odwiedzi nas rekordowa liczba turystów, bijąc wyniki z lat poprzednich, które w roku 2017 wyniosły 26 857 osób, zaś w roku 2018 już 30 875 osób. To dowód na to, że wieść o naszym pięknym mieście rozchodzi się szybko i goście odnajdują w nim swoje miejsce. Z pewnością jednym z powodów jest mnogość oferowanych atrakcji, wydarzeń, koncertów, spotkań i festiwali…, jak np. Festiwal Wakacyjne Kadry, który podczas swojej czternastej edycji „zwabił” do miasta nad Olzą blisko 7000 osób (podczas, gdy trzynasta edycja festiwalu 2000 osób). Można więc zdecydowanie powiedzieć, że frekwencja była imponująca i warta jest szczególnego podkreślenia.

Mówiąc o wakacjach nie możemy zapominać o wydarzeniu, które z każdym kolejnym rokiem również zyskuje na sile. Mowa oczywiście o imprezie „Strachy na Zamku”, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób (o 400 więcej niż w roku ubiegłym). Letni czas spędzony w Cieszynie to również Lato z muzyką (8 koncertów, na każdym ok. 200 - 300 osób), VII Cieszyński Jarmark Piastowski (kilkuset zwiedzających), Cieszyńska Jesień Piwna (dwa dni: 5000 osób). Ponadto Pożegnanie lata (990 osób) i tłumnie oblegane Cieszyńskie Targi Staroci (kilkuset zwiedzających w każdej z edycji). To oczywiście kilka z wielu wydarzeń odbywających się w naszym mieście, bo wszystkie trudno dziś wymienić. Choć jeszcze tak na szybko, na myśl przychodzi koncert Marceliny, w którym uczestniczyło 120 osób, czy aktywne i twórcze półkolonie, podczas których - z pasją i radością odkrywcy - bawiło się tego lata ponad 100 uczestników.

Ponieważ nie ma lepszej pory na spacer niż wakacyjny czas – tego lata nasze miasto zaproponowało mieszkańcom i gościom Wakacyjne spacery z Zamkiem Cieszyn. Niemal w każdą wakacyjną sobotę i niektóre niedziele można było pospacerować po Cieszynie szlakiem zabytków, architektury, dizajnu, a także wybrać się na wyprawy przyrodnicze. Z propozycji skorzystało aż 684 osób. Zaś naszą Wieżę Piastowską odwiedziło ponad 17737 zwiedzających (przyznajcie sami, ze liczba robi wrażenie!).

O tym, że tematyka spacerów zachwyciła mieszkańców oraz gości świadczyć może kolejna atrakcja pn. „Przewodnik czeka”, zorganizowana przez Miasto Cieszyn we współpracy z Kołem Przewodników Beskidzkich PTTK. W bezpłatnych spacerach uczestniczyło blisko 380 osób. Na nudę nie narzekała również Książnica Cieszyńska, którą podczas tegorocznych wakacji odwiedziło łącznie 943 osób – biorąc udział w lekcjach bibliotecznych, zwiedzając, odwiedzając czytelnię, czy też uczestnicząc w wystawach i prezentacjach.

Wakacyjne atrakcje dla dzieci przygotowane przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie przebiegały natomiast dwutorowo – w Oddziale dla dzieci i Pracowni multimedialnej TWOJEmedia. Dział dziecięcy w godzinach dopołudniowych odwiedzały zorganizowane grupy (kolonie i półkolonie), które uczestniczyły w warsztatach literackich z elementami dramy pn. „Przygody piątki z Zakątka”. Z kolei popołudnia przeznaczone były dla najmłodszych spędzających wakacje w naszym mieście. W poniedziałki dzieci uczestniczyły w projekcjach bajek (Kino Vintage), wtorki i środy przeznaczone były dla miłośników warsztatów plastyczno-literackich, zaś w piątki odbywały się turnieje gier planszowych. Łącznie w lipcu i sierpniu w Oddziale dla dzieci odbyły się 44 zajęcia, w których udział wzięło 634 dzieci.

Osobny program dla młodych miłośników filmu i literatury przygotowała Pracownia multimedialna TWOJEmedia. W tym roku zostali oni zaproszeni do wspólnego stworzenia filmu animowanego na podstawie bajki Miloąa Macourka pt. „Makarony poszły na spacer“ oraz cyklu zajęć wokół różnorodnych technik fotograficznych i graficznych. Grupa filmowa opracowała scenariusz, zaanimowała i udźwiękowiła film, a następnie zorganizowała uroczystą premierę dla rodziców i przyjaciół. Z oferty pracowni TWOJEmedia skorzystało łącznie 36 dzieci, które uczestniczyły w cyklicznych warsztatach. Finałem lipcowych spotkań w pracowni był happening „Motyle na Głębokiej“ – warsztaty plastyczne na Skwerze Ireny Sendlerowej, podczas których dzieci przygotowały wielkoformatowe przebrania motyli, a następnie przemaszerowały przez centrum naszego miasta. Kolorowy korowód zachwycił mieszkańców i turystów. Happening zrealizowany został wspólnie z grupą „Aktywni obywatele”, którzy opiekują się Skwerem Ireny Sendlerowej.

Wakacyjną porą odbyły się również: Festiwal Kolorów, 12 edycja zawodów z serii Doka Downhill City Tour, Sportowa Akcja Lato, Festiwal Kultury Słowiańskiej, 29. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej UŚ. Ponadto koncerty wyższobramskie, 32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny (w którym udział wzięło ponad 1000 osób), 28. edycja Festiwalu Muzyki Wokalnej VIVA IL CANTO, czy też 3. Festiwal organizacji pozarządowych i pierwsza Cieszyńska noc kościołów…

W naszym małym Cieszynie działo się naprawdę wiele, bo bogactwo propozycji jest wizytówką miasta. A tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na stronę http://www.cieszyn.pl/. Jesteśmy pewni, że będziecie zdumieni bogactwem propozycji.

Tekst BSK

Foto: mat.pras

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl