Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

#BEACONS4Climate

2019-10-02


Celem BEACON (Bridging European and Local Climate Action) jest promocja działań na rzecz ochrony klimatu oraz ułatwienie wymiany doświadczeń pomiędzy rządami oraz samorządami i szkołami w siedmiu krajach Europy.

W projekcie biorą udział 34 miasta i gminy z Polski, Czech, Rumunii, Grecji, Portugalii, Bułgarii oraz Niemiec. Wśród uczestników z Polski nie mogło również zabraknąć Cieszyna. Warto dodać, że oprócz Cieszyna są: Bielawa, Jasło, Sztum (w partnerstwie z Ritterhude) i Zamość (w partnerstwie z Schwńbisch Hall).

- Zaangażowane miasta wspólnie określą środki, które zwiększą świadomość na temat zmian klimatu oraz podejmą działania mogące im przeciwdziałać. W tym celu w działania projektowe włączone zostaną również instytucje edukacyjne z Czech, Rumunii, Bułgarii i Niemiec. Zespół projektowy przeanalizuje plany nauczania i działania na rzecz ochrony klimatu proponowane w istniejących już programach edukacyjnych, opracuje zachęcające plany działań na rzecz oszczędzania energii w szkołach, a także poprowadzi warsztaty, szkolenia i wizyty studyjne w Niemczech dla nauczycieli z krajów uczestniczących w projekcie – czytamy na stronie KLIK.

Co istotne projekt umożliwi również zdobycie przez decydentów politycznych, przedstawicieli miast oraz nauczycieli umiejętności, które pomogą im opracowywać, udoskonalać i wdrażać środki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

- Ponadto wsparcie techniczne oferowane miastom uczestniczącym w projekcie oraz specjalnie przygotowane dla każdego z nich szkolenia (coaching) pomogą im w powieleniu i skutecznym wdrożeniu wybranych dobrych praktyk w kontekście lokalnym. Wybrane miasta uzyskają dostęp do usług doradczych, warsztatów oraz konferencji w celu przyśpieszenia lokalnych działań klimatycznych z korzyścią dla mieszkańców. Podczas regionalnych wydarzeń zaprezentują one swoje własne osiągnięcia i wraz z partnerami z pozostałych krajów opracują nowe strategie oraz praktyczne podejście do łagodzenia zmian klimatu – czytamy dalej.

Okres realizacji projektu przypada na kwiecień 2018 – marzec 2021.

Dofinansowanie: Europejska inicjatywa na rzecz ochrony klimatu EUKI (www.euki.de) – instrument finansowania projektów niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BUM). Głównym celem EUKI, którego wdrażanie wspiera Deutsche Gesellschaft fŘr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, jest wzmacnianie i promowanie współpracy w zakresie ochrony środowiska w UE w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Film z polskimi napisami pt. Integracja europejskich i lokalnych działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu (BEACON) znajda Państwo TUTAJ.

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie CitÚs" opublikowało również wypowiedzi uczestników majowej konferencji zorganizowanej w ramach projektu BEACON w Heidelbergu - w tym przedstawiciela Bydgoszczy p. Tomasza Bońdosa KLIK dotyczące różnych aspektów działań na rzecz ochrony klimatu oraz film promujący Europejską Inicjatywę na rzecz Ochrony Klimatu EUKI (z polskimi napisami do wyboru w ustawieniach filmu) - prezentujący cele, narzędzia oraz wybrane projekty współfinansowane z jej środków.

- Gorąco zachęcamy do jak najszerszego udostępniania filmów za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych i stron internetowych oraz informowania nas o tym! Mamy nadzieję, że te krótkie filmy staną się skutecznym narzędziem wspierającym prowadzone przez Jasło akcje i kampanie edukacyjno-informacyjne - zachęca Stowarzyszenie.

źródło: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie CitÚs”


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl