Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Czy wiesz, że wrzucając odzież używaną do kontenerów – pomagasz?

2019-10-09


Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 16 województw.

Tego typu pojemników nie brakuje również w Cieszynie. Ich lokalizacja znajduje się przy ulicach: Mała Łąka 17, Karłowicza 1, Moniuszki 8, Tysiąclecia (szkoła), Zajęcza 12, Gminna 4, Hallera (Mnisztwo), Strzelców 5, Węgielna 2, Węglowa 1, Myśliwska 29, Karłowicza 1, Skrzypka 2, Brożka 19, Katowicka (przystanek oraz cmentarz), Towarowa 1, Popiołka 4, Wiejska 6, Sienna 16, Kościuszki 30, Frysztacka 35, Wrzosów 12, Jastrzębia 80, Korfantego 4, Kraszewskiego 1, Strzelców 5, Kossak-Szatkowskiej (Trafo), Strzelców Podhalańskich 4, ks. Tomanka, Barteczka oraz św. Jerzego. Warto również dodać, że w Cieszynie kontenery na ubrania zmieniły właściciela, aktualnie czuwa nad nimi PCK - zachęcając jednocześnie do udziału w akcji, dzięki której można wesprzeć potrzebujących.W kontenerach PCK gromadzone są tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznaczone zostają na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Zbiórka tekstyliów to również wsparcie dla tych osób, które mają problem z utylizacją niepotrzebnych ubrań, butów itp.

Jaki jest dalszy los zawartości kontenerów?

- Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe – informuje Śląski Oddział Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, mogą to również zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK, który w Cieszynie mieści się przy ul Rynek 6 (od środy do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00). - W tych dniach każdy, kto ma ochotę, może przynieść do naszego oddziału niepotrzebną odzież, z której skorzystają osoby potrzebujące, znajdujące się w trudnych warunkach życiowych. Z kolei, w każdy czwartek - lub w każdy inny dzień - po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, może przyjść do nas każda osoba znajdująca się w potrzebie i z tej pomocy skorzystać - mówi Tomasz Piwocha, w-ce prezes cieszyńskiego oddziału PCK.

Warto nadmienić, że jeśli zdecydujemy się pozostawić tekstylia w pojemnikach, powinniśmy zwrócić uwagę na ich oznaczenie. Pojemniki PCK mają znak Czerwonego Krzyża oraz dane kontaktowe do odpowiedniego oddziału PCK – można szybko zweryfikować, czy dany pojemnik jest własnością PCK, a także, w razie potrzeby, poinformować o nieprawidłowościach (uszkodzenie pojemnika, przepełnienie itp.).

Ważne jest to, że liczy się każdy kilogram. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania.

- Ze środków uzyskanych ze zbiórki tekstyliów do pojemników PCK współpracująca z Polskim Czerwonym Krzyżem Fundacja Ecotextil przekazuje dla naszego Stowarzyszenia specjalne rowery rehabilitacyjne, które wypożyczamy naszym podopiecznym z orzeczonym stopniem niesprawności ruchowej. To nie tylko forma pomocy podopiecznym, ale i podziękowanie dla tych, którzy wspierają swoimi tekstyliami Projekt Tekstylia PCK – informuje PCK, dodając - Rowery rehabilitacyjne mają specjalną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z nich osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Dysponujemy trzema rozmiarami rowerów: dziecięcym oraz dla osób dorosłych. Rowery posiadają zamontowany pojemny koszyk, w którym zmieszczą się zakupy.

Warto pamiętać, że oddając do kontenerów rzeczy, których nie potrzebujemy bądź już nie używamy – pomagamy innym.

fot.:https://pck.pl/tekstylia/#wzor_pojemnika

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl