Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Otwarte Pracownie połączyły brzegi Olzy

2019-10-16


W dniach od 3 do 6 października w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie odbyła się 3. edycja Otwartych Pracowni. Koniec tegorocznej edycji to także początek przygotowań do następnej, na którą nie trzeba będzie czekać okrągłego roku. Otwarte Pracownie wrócą bowiem wiosną!

Tegoroczne Otwarte Pracownie zainaugurowane zostały w ogrodzie Ośrodka Czasu Wolnego Amos w Czeskim Cieszynie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem odbył się pierwszy polsko-czeski warsztat poświęcony sprawnej komunikacji zatytułowany "Otwarte karty", które poprowadziło studio Dinksy. - Otwarte Pracownie (OA), podobnie jak w latach ubiegłych, stawiały na spotkanie, wzajemne poznanie i rozmowę. Już pomysł zorganizowania otwarcia poza centrum Cieszyna i Czeskiego Cieszyna wymagał od uczestników oraz twórców biorących udział w 3. edycji OA wyruszenia na spacer i poznania miejsca, które ma wiele wspólnego z twórczością – wyjaśnia Petra SlovßŔek Rypienovß reprezentująca organizatora, czyli stowarzyszenie Człowiek na granicy, który na 3. edycję Otwartych Pracowni uzyskał finansowe wsparcie miasta Czeski Cieszyn.

Na mapie tegorocznych Otwartych Pracowniach znalazło się 18 miejsc, które znajdują się jak po polskiej, tak i po czeskiej stronie Olzy. Miejsca te obejmowały zarówno pracownie artystów i rzemieślników, jak i specjalnie zaaranżowane na potrzeby twórców przestrzenie, bowiem Otwarte Pracownie to już nie tylko moment uchwycenia artysty w miejscu jego pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw.

Sama idea Otwartych Pracowni pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie podobne akcje odbywają się regularnie i cieszą się ogromną popularnością. W ramach Otwartych Pracowni było można odwiedzać punkty zlokalizowane na mapie, na której oznaczone zostały pracownie i miejsca spotkań z artystami. Z roku na rok mapa staje się obszerniejsza i bogatsza, co jest wynikiem coraz sprawniejszej i szerszej współpracy z twórcami. W tym roku idea kilkudniowych spotkań została także rozbudowana o formułę wystawy Magazyn osobliwości Marioli i Grzegorza Ptaków, której wernisaż odbył się w Galerii Puda w Czeskim Cieszynie już po zakończeniu imprezy, nawiązując jednak do ciągłości trwania i nieograniczonego czasem procesu twórczego.

Koniec tegorocznej edycji to także początek przygotowań do następnej, na którą nie trzeba będzie czekać okrągłego roku. Według wstępnych planów 4. edycja Otwartych Pracowni odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2020. W oczekiwaniu na kolejną edycję zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem tegorocznej edycji, które w formie dwujęzycznego katalogu znajduje się na stronie www.cloveknahranici.eu.

W 3. edycji Otwartych Pracowni udział wzięli: Galeria 13, w której swoje prace zaprezentowała grupa artystyczna OsmiŔka z Czeskiego Cieszyna; kawiarnia Tramwaj Cafe, gdzie obejrzeć było można wystawę fotografii Lu´ka Ondruąki; Pracownia Krawiecka Renaty Weber, w której odbyły się warsztaty z Mokosz oraz warsztat szycia ekotorby na zakupy; Too pracownia rzeczy, która zorganizowała Otwarty magazyn; Pracownia 4 arch, gdzie odbyły się warsztaty rysunkowe, a także pracownia Łucja Beskid Folk, Atelier Stylu Moniki Mol, Vean. Softshell obleŔenÝ pro dýti, Art bellis. Floristka Blanka Zapletal, Anna Kochovß. ModistvÝ a tvorba ąperk¨, Atelier Rosana - make-up & creative artist, Kristřna Olszarovß, której fotografie zostały wystawione na nabrzeżu Olzy i w Parku A. Sikory oraz Klaudie ęvrŔkovß, która swoje obrazy zaprezentowała w klubie Blady Świt w Czeskim Cieszynie.

tekst i foto: mat/pras

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl