Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Świat widziany za pomocą dłoni

2019-10-25


15 października uczniowie klas drugich, trzecich i siódmych Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego mieli okazję spotkać się z kolejnym niesamowitym gościem, a właściwie z dwoma gośćmi. Szkołę odwiedził pan Sebastian Grzywacz - ociemniały współtwórca Niewidzialnej Wystawy w Warszawie - wraz z Rollkiem, swoim psem przewodnikiem i bohaterem książki "Rollek - pies przewodnik" Barbary Gawryluk.
Gość pozwolił nam przez chwilę poczuć, jak to jest oglądać świat za pomocą dłoni. Okazał się niesamowitym gawędziarzem i miłośnikiem zwierząt. Opowiadał o różnych rasach psów, ale też innych gatunkach zwierząt.

Dzięki panu Sebastianowi wiemy już, jak pomóc osobom, które nie widzą, w jaki sposób stać się ich oczyma tak, by nie naruszać ich przestrzeni osobistej. Wiemy też, czym różni się osoba niewidoma od ociemniałej. Mieliśmy okazję spróbować przeczytać teksty zapisane alfabetem Braille'a. Pan Sebastian pokazał, że nie zawsze jesteśmy panami własnego losu, czasem mogą nas spotkać rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale prawdziwą sztuką jest przyjęcie swojego życia takim, jakim jest, niepoddawanie się i podążanie za swoimi pasjami i zainteresowaniami. To nie jest łatwe? Pewnie, że nie! Ale pokonywanie trudności przynosi prawdziwą satysfakcję!

Rollek okazał się najcierpliwszym psem pod słońcem i ze stoickim spokojem znosił zamieszanie wokół siebie, był skoncentrowany na swoim zadaniu - on był i jest przede wszystkim dla pana Sebastiana, zatem te małe, wesołe istoty zrobiły na nim niewielkie wrażenie. Za to dla uczniów SPTE było to spotkanie pełne wrażeń, nieco inne dla tych młodszych, nieco inne dla siódmoklasistów, ale wszystkich połączył podziw dla pana Sebastiana i jego psa przewodnika.

mat/pras

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl