Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Laureatka Nagrody Miasta Cieszyna

2019-10-25


17 października w Teatrze im. A. Mickiewicza została wręczona Nagroda Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tegoroczną laureatką jest pani Dorota Herok – instruktorka tańca żydowskiego, izraelskiego oraz współczesnego, absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Dramy i Tańca pod kierunkiem znanej aktorki i tancerki Kathleen Thompson, założycielka Zespołu Tańca Żydowskiego „Klezmer”.

Zespół „Klezmer” to od wielu lat wizytówka naszego miasta; warto dodać, że w Polsce istnieją tylko dwie grupy, które w tak rozbudowany sposób rekonstruują tańce tego kręgu kulturowego. „Klezmer” występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, np. Templfest w Ostrawie, Dni Kultury Żydowskiej w Czeladzi, „Szalom" w Szydłowcu, w Użhorodzie na Ukrainie. Każdego roku udoskonala wiele imprez miejskich, takich jak m.in. „Święto Trzech Braci” czy „Noc Muzeów”.

Laureatka ma na koncie również inne sukcesy, m.in. pomaga w organizacji cyklicznej imprezy „Dni Kultury Żydowskiej”, która na stałe wpisała się w kalendarz cieszyńskich wydarzeń. W 2015 roku była ambasadorką imprezy „Muzeum na kółkach”, która przybliżała mieszkańcom i turystom historię Żydów na ziemiach polskich, między innymi również w Cieszynie. W 2016 roku organizowała imprezę „Na styku kultur”, którego zwieńczeniem był koncert w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Brały w nim udział zespoły: „Klezmer" z Cieszyna z „Klezmak” z Czeskiego Cieszyna, grupa taneczna z Izraela „ Jerusalem of Gold" i Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Laureatka współpracuje również z placówkami oświatowymi, organizuje warsztaty tańca, prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w ramach „Wieczoru z Januszem Korczakiem”.

Stowarzyszenie Cieszyński Ruch Społeczny, które zgłosiło kandydaturę Doroty Herok, napisało o niej: „to osoba o wysokiej kulturze osobistej, obdarzona talentem organizacyjnym. Dzięki swojej otwartości przyciąga na warsztaty w COK osoby różnych pokoleń. Promuje miasto, przed każdym występem podkreślając źródła powstania formacji – Cieszyn. (…) Jej działania łączą osoby różnych wyznań. Przyciąga zainteresowanych kulturowym bogactwem tych tańców i muzyki. Promuje tolerancję wyznaniową i szacunek do każdej osoby, która ma kontakt z jej działalnością”. Słowa te są najlepszym uzasadnieniem tego, że tegoroczną laureatką Nagrody Miasta Cieszyna została właśnie Dorota Herok. Gratulujemy!

fot. BSK

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl