Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Policja przypomina - bądź widoczny, uratuj życie!

2019-10-25


Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Dlatego warto pamiętać, że kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, używanie elementów odblaskowych może uratować nasze życie.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) czy niewłaściwy sposób korzystania z dróg jest przyczyną wypadków. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Mimo to noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem również wtedy, gdy poruszamy się po terenie zabudowanym.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym, to najlepiej będzie, jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do takich elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści, a także i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.

Warte podkreślenia jest również fakt, że okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla kierujących rowerami, gdyż krótszy dzień powoduje, że często muszą oni poruszać się po zmroku. Ale to ciężki czas nie tylko dla nich. To również męka dla kierowców samochodów. Dlaczego? Większość rowerzystów, w szczególności poruszających się poza miastem, nie dba o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Nieoświetlone rowery, ciemne ubrania bez elementów odblaskowych to niestety codzienny widok na naszych drogach. Większość osób jeżdżących rowerami traktuje elementy wyposażenia roweru, w tym oświetlenie jako elementy w które można, jak ktoś ma ochotę, wyposażyć swój rower. To błąd. To nie ozdoba ale konieczność. Rower bez wymaganego wyposażenia jest pojazdem niedopuszczonym do ruchu po drodze publicznej.

W co powinien być więc wyposażony rower, którym możemy wyjechać poza granice naszego podwórka? Katalog taki zawarty jest w przepisach ruchu drogowego:

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

• z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

• z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;

• co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

• w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

• dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej:

- na bocznych płaszczyznach kół roweru, z zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie - na kole tylnej osi;
- na pedałach roweru

Ważne jest również, że obowiązek wyposażenia dziecka w odblaski, z uwagi na to, że dotyczy osób niepełnoletnich, spoczywa na ich rodzicach. W trudnych warunkach drogowych, jakie panują w miesiącach jesienno-zimowych, często sekundy mogą zaważyć na ludzkim życiu. Dlatego konieczność wyposażenia dzieci w odblaski, a ich rowerów w oświetlenie, nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Nikt lepiej nie zadba o nasze bezpieczeństwo niż my sami!

Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl