Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Filmowa Kronika Kobiet - 6000 zdjęć w 45 godzin!

2019-11-08


Ponad 80 uczniów i uczennic wzięło udział w warsztatach, których rezultatem będą filmy animowane poświęcone pięciu ważnym kobietom dla historii Śląska Cieszyńskiego - Stefanii Miechejdowej, Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Ninie Górniak i Janinie Macinkowej. Filmowa Kronika Kobiet, projekt w ramach którego powstają animacje, jest realizowany w Pracowni Multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Kamera! Akcja!

Nad filmami pracowaliśmy od września. Proces rozpoczął się konsultacjami merytorycznymi z panią Władysławą Magierą, której wiedza pozwoliła nam bliżej poznać bohaterki, zrozumieć kontekst historyczny czasów, w których żyły, wybrać kluczowe momenty ich biografii. Następnym krokiem było zaproszenie uczniów i uczennic szkół podstawowych Cieszyna oraz Gminy Hażlach. Zależało nam, aby młodzież poznała każdy etap tworzenia filmu - od zbierania inspiracji, pisania scenariusza, przygotowywania scenografii i lalek, animacji poszczególnych scen, aż do udźwiękowienia. Chcieliśmy pokazać wieloetapowość procesu powstawania filmów, jak ważna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich członków zespołu. Wśród uczestników objawiły się prawdziwe talenty i pasjonaci. Grupa dziewcząt z VIII klasy szkoły podstawowej w Pogwizdowie szczególnie zaangażowała się w powstawanie Kroniki - Martyna, Amelia, Agata i Nikola co czwartek spotykają się, aby rysować kolejne sceny filmu o Zofii Kirkor-Kiedroniowej.

Dla uczestników warsztatów ważna była informacja, że filmy wykorzystamy do prowadzenia za-jęć z dziećmi w cieszyńskich szkołach podstawowych. „Fajnie, że naszą pracę obejrzą inni uczniowie, przeczytają, że to film naszego autorstwa“ - cieszyli się młodzi twórcy, kiedy dowiadywali się, że filmy pojawią się nie tylko w Internecie. Zadowoleni byli także nauczyciele - każda szkoła w Cieszynie i powiecie cieszyńskim otrzyma zestaw 5 filmów uzupełnionych scenariuszami do przeprowadzenia lekcji o bohaterkach Filmowej Kroniki Kobiet. Scenariusze są efektem pracy lokalnych aktywistek, które tworzą programy edukacyjne dla Zamku Cieszyn i Świetlicy Krytyki Politycznej. W bibliotece odbędzie się 10 lekcji próbnych - zainteresowanych warsztatami wokół Filmowej Kroniki Kobiet nauczycieli zapraszamy do kontaktu - twojemedia@biblioteka.cieszyn.pl

Bardzo lokalny projekt

Współpraca z cieszyńskimi aktywistkami to nie jedyne lokalne akcenty - w filmach usłyszymy muzykę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, a lektorkami zgodziły się zostać panie, które na co dzień kreują świat cieszyńskiej polityki, kultury i biznesu. Kogo usłyszymy? To na razie niespodzianka!

Uroczysta premiera filmów zaplanowana jest na 29 listopada (piątek godz.17.00) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. Data nie została wybrana przypadkowo, 101 lat temu, 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym oficjalnie przyznano prawa wyborcze Polkom. Chcemy w zbliżonym terminie zaprezentować fil-my, aby uczcić walkę kobiet o równość, wspomnieć lokalne bohaterki, które się do tego przyczyniły.

Nie tylko filmy...

W ramach projektu przygotowaliśmy również warsztaty dla starszej młodzieży - 15-17 listopada spotkamy się na wyjątkowych zajęciach z Natalią Nowacką, która będzie naszą przewodniczką w procesie tworzenia czasopisma artystycznego. Pismo zostanie wydrukowane w nakładzie 100 egzemplarzy, będzie można je otrzymać w czasie premiery.

Cieszymy się, że w bibliotekę odwiedzi pani Nowacka - znamy jej artbooki, które można obejrzeć w kultowym Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. To ważne, że możemy zapraszać do pracy z młodzieżą specjalistów, ciekawych artystów. Z takich wizyt czerpiemy inspiracje do naszej co-dziennej pracy.

Filmowa Kronika Kobiet - ciąg dalszy nastąpi?

Co prawda jeszcze nie zaprezentowaliśmy rezultatów pierwszej edycji, ale już myślimy o kolejnej odsłonie Filmowej Kroniki Kobiet. Projekt otrzymał wiele pozytywnych informacji zwrotnych od nauczycieli, uczniów, a także innych animatorów kultury. Podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Giełdy Projektów prezentowaliśmy Filmową Kronikę Kobiet jako dobrą praktykę w obszarze „animacja + słowo“. Ten pozytywny odzew daje nam dużo energii do dalszej pracy i poszukiwania źródła sfinansowania kolejnej edycji.

Jest jeszcze wiele kobiet, o których powinni usłyszeć cieszyńscy uczniowie i uczennice, wierzymy, że dzięki naszym zajęciom mogą poznać lokalne bohaterki w kreatywny i atrakcyjny sposób.

Zainteresowanych poznaniem rezultatów naszej pracy zapraszamy na uroczystą premierę w dniu

29 listopada 2019 o godz. 17.00. Spotkajmy się w Bibliotece!

PROJEKT FILMOWA KRONIKA KOBIE DOFINANSOWANY Z ŚRODKÓW MUZEUM HISTORII POLSKI W RAMACH PROGRAMU PATRIOTYZM JUTRA

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl